Szlakami dziecięcych filmów w Wielkiej Brytanii

archiwum visitbritain

Filmy dla dzieci kręcone w plenerach na Wyspach, oglądały na całym świcie miliony widzów. Część z nich, gdy trafia do Wielkiej Brytanii,, z chęcią wędruje stworzonymi przez visitbritain szlakami tematycznymi.

Merida Waleczna
Dzięki filmowi produkcji studia Disney-Pixar „Merida Waleczna”, dzieci na całym świecie poznały krainę mitów i legend inspirowaną oszałamiającymi, urokliwymi krajobrazami Szkocji. Z kolei VisitScotland stworzyła inspirowane „Meridą” trasy wycieczek dla całej rodziny. Turyści odkrywają dolinę Faerie Glen – krajobraz, w którym dzieci wyobrazić mogą sobie fantastyczne stwory, odwiedzają Loch Ness i próbują dostrzece legendarnego potwora Nessie, a także sprawdzić, kto okaże się najodważniejszy podczas wizyty na zamku Dunnottar Castle, który okryty jest sławą najbardziej nawiedzonego zamku w kraju. www.visitscotland.com/brave/itinerary
Łucznictwo jest kluczową częścią narracji filmu „Merida Waleczna”, a w Szkocji nie brakuje okazji, by spróbować tego sportu. Można stać się na chwilę Meridą w centrum Galloway Activity Centre na spokojnych brzegach jeziora Loch Ken w Dumfries w południowo-zachodniej Szkocji (mniej niż dwie godziny drogi samochodem z Edynburga lub Glasgow) lub spróbować swoich umiejętności na specjalnie zaprojektowanym torze łuczniczym Arran Adventure Company w ośrodku Auchranie Resort na wyspie Isle of Arran na zachodnim wybrzeżu Szkocji. W ośrodku można się zatrzymać na noc; znajdują się tam dwa czterogwiazdkowe hotele i 30 pięciogwiazdkowych domków z własnym wyżywieniem. Prom z Glasgow zabierze gości na wyspę Arran w 45 minut.

www.lochken.co.uk, http://auchrannie.co.uk

Piotruś Pan
Na kanwie słynnej powieści o chłopcu, który nigdy nie chciał dorosnąć, autorstwa szkockiego pisarza JM Barriego, powstał popularny animowany film Disneya, a w roku 2015 na ekrany wejdzie nowy film o przygodach Piotrusia Pana, z którego większość nakręcono w Wielkiej Brytanii. Dzięki nowej ekranizacji magię tej opowieści pozna nowe pokolenie widzów. Inspiracją dla autora były londyńskie Kensington Gardens. Aby zobaczyć Piotrusia Pana z bliska, trzeba odszukać jego pomnik, który znajduje się w tym parku dokładnie tam, gdzie Piotruś wylatuje ze swojego pokoju i ląduje przy jeziorze Long Water w opowiadaniu „Mały biały ptaszek”. Dzieciaki będą też świetnie się bawić, wyobrażając sobie, że same przebywają w Nibylandii, na znajdującym się w Kensington Gardens – jednym z Parków Królewskich (Royal Parks) – placu zabaw poświęconemu księżnej Dianie. Mogą tam wdrapać się na pokład gigantycznego drewnianego statku, spróbować swoich sił na specjalnym torze przeszkód z opaską na oczach, bawić się wokół tipi i odkrywać plażę dookoła statku – muszą tylko uważać na kapitana Haka.
www.royalparks.org.uk/parks/kensington-gardens

Harry Potter
W Wielkiej Brytanii jest mnóstwo rzeczy, które pozwolą ci przenieść się w magiczny świat Harry’ego, Rona i Hermiony oraz wszystkich ich przyjaciół i wrogów w szkole Hogwarts. Zacząć warto od odegrania sceny z wózkiem przejeżdżającym przez ścianę, w której Harry ma odnaleźć peron 9 i 3/4. Takie właśnie zdjęcie można zrobić na londyńskiej stacji King’s Cross. Goście znajdą tam również sklep sprzedający przeróżne pamiątki związane z Harrym Potterem. Następnie można wybrać się na wycieczkę po studiu Warner Bros, która organizowana jest tuż obok działającej wytwórni filmowej, w której nakręcono wszystkie osiem filmów o Harrym Potterze. Wycieczka to prawdziwa gratka dla fanów – można tam zobaczyć oryginalną scenografię, kostiumy, rekwizyty, animowane stworzenia i wszystkie efekty specjalne, których użyto w przebojowej serii filmów. Można tam nawet przelecieć się na miotle. Podróż pociągiem z Londynu do Watford Junction zajmuje godzinę. Z Watford Junction można wziąć autobus do studiów Warner Bros.

www.harrypotterplatform934.com, www.wbstudiotour.co.uk
Turyści mogą również wyobrazić sobie, że podróżują do szkoły z Harrym i jego przyjaciółmi, jeśli tylko wybiorą się w podróż pociągiem Jacobite Train poprzez górskie regiony Szkocji na tej samej trasie, którą jedzie Ekspres Hogwarts w filmach. Podróż rozpoczyna się w Fort William (ok. 2,5 godz. drogi samochodem z Glasgow) i kończy się w Mallaig. Po drodze zobaczyć można słynny wiadukt Glenfinnan Viaduct. Fort William leży pięć godzin drogi pociągiem z Edynburga. www.westcoastrailways.co.uk/jacobite/jacobite-steamtrain-details.cfm
Zwiedzając zamek Alnwick Castle w północno-wschodniej Anglii (niecałą godzinę drogi z Newcastle), można wziąć udział w lekcji latania na miotle w tym samym miejscu, w którym Harry odbył swoją pierwszą lekcję w „Harrym Potterze i kamieniu filozoficznym”. Zamek Alnwick wcielił się w Hogwarts w pierwszych dwóch filmach serii. W ciągu roku na rozległych terenach zamku można nawet czasem wypatrzeć „postaci” z Harry’ego Pottera.
www.alnwickcastle.com

Wallace & Gromit
„Wściekłe gacie”, „Golenie owiec”, „Klątwa królika” – seria filmów o fantastycznych tytułach stworzona przez jedno z najlepszych studiów animacji w Wielkiej Brytanii, czyli Aardman Animations. W rolach głównych – wspaniali Wallace i Gromit.
Aardman Studios znajdują się w Bristolu w zachodniej Anglii (dwie godziny drogi pociągiem z Londynu) i choć nie prowadzi się tam wycieczek (można wybrać się na zwiedzanie online), na wystawie w muzeum historii Bristolu – M Shed – można zobaczyć, jak przebiegała praca nad filmami.
Na tej stworzonej specjalnie dla tego muzeum wystawie fani filmów zobaczyć mogą, jak produkcja filmów wyglądała od kulis, a także obejrzeć plan filmowy i spróbować napisać i narysować swoją własną historię.
W Bristolu znaleźć można wiele innych atrakcji dla całej rodziny, takich jak centrum nauki At-Bristol Science Centre, ogród zoologiczny Bristol Zoo, oceanarium Bristol Aquarium, pierwszy na świecie wielki liniowiec oceaniczny SS Brunel (gdzie można wcielić się na chwilę w rolę wiktoriańskiego marynarza i wspiąć się na wielki maszt tego statku), a także ciekawe wycieczki związane z pirackim życiem.
www.aardman.com, www.bristolmuseums.org.uk/m-shed, http://visitbristol.co.uk
Jeśli ktoś – tak jak Wallace – lubi ser Wensleydale, lub po prostu chce sam skosztować tego pysznego sera po raz pierwszy, powinien odwiedź serownię Wensleydale Creamery we wsi Hawes położonej w malowniczej scenerii Yorkshire Dales na północy Anglii. Zwiedzić muzeum, aby zobaczyć, jak proces wyrobu sera ewoluował przez stulecia, obejrzeć na żywo, jak robi się ser, a także spróbować każdej odmiany sera Yorkshire Wensleydale. Dla dzieci – na terenie pokazywane są fragmenty filmów z Wallacem i Gromitem. Najbliższa stacja to Garsdale, 90 minut drogi pociągiem z Leeds.
www.wensleydale.co.uk