Święto wina słowackiego

Na Słowacji, w ostatni piątek i sobotę, odbyły się jubileuszowe XV Dni Otwartych Piwnic Winnych – największa winiarska impreza u naszych południowych sąsiadów.

Kiedy w 2000 roku odbywała się pierwsza edycja imprezy, brało w niej udział 17 winiarzy. W tegorocznej imprezie było ich aż 164. To głównie winiarze, członkowie Małokarpackiego Szlaku Win (Malokarptska Vinna Cesta).
Przez te dwa listopadowe dni, w miejscowościach leżących na szlaku, od Bratysławy do Trnawy, otwarte były dla publiczności, piwnice winne. W nich winiarze prezentowali swoje produkty, wina tegoroczne i z poprzednich lat. Każdy kto zapłacił 50 euro, otrzymywał mapę szlaku, książeczkę z opisem piwnic, kupon o wartości 25 euro na zakup win i kieliszek w woreczku na szyję. Najwięcej piwnic jest z dwóch miejscowościach regionu: w Modrej i Pezinoku. Większość winiarzy przygotowało, oprócz degustacji wina, lekkie poczęstunki, w niektórych miejscach dodatkową atrakcją były na przykład występy muzyczne. Do win podawano jagnięce ragu, wszelkie odmiany drobiu (oczywiście, jak na listopad przystało – gęsinę), sery, bryndze, pieczywo. Swoje piwnice otworzyło też muzeum wina w Pezinoku, na co dzień prezentujące w ciekawy sposób tradycje i zbiory winiarskie. Dni Otwartych Piwnic Winnych to coraz popularniejsza impreza turystyczna, od lat licznie w niej biorą udział miłośnicy dobrego wina z Polski. Dojazd jest bardzo dobry, turyści ze Śląska lub małopolski, mogą tu dojechać w 3-4 godziny (od Żyliny do Bratysławy prowadzi autostrada).

Jak powiedziała Anna Píchová ze Stowarzyszenia Małokarpackiego Szlaku Win, chętni na imprezę pytają o bilety wstępu już od wiosny. A same bilety są co roku wykupywane błyskawicznie. Oprócz indywidulanych gości, każdego roku przybywa grup zorganizowanych, przyjeżdzających autokarami lub grupami samochodów. Najwięcej oczywiście przyjeżdża Słowaków, ale coraz więcej widać rejestracji ze Śląska, Dolnego Śląska i Małopolski. W Małopolsce zresztą, w Krakowie istniej firma, która od dziesięciu lat specjalizuje się w sprowadzaniu do Polski win słowackich i propagowaniu ich w naszym kraju (www.winnica.krakow.pl).

www.mvc.sk