Światowy Dzień Turystyki – dobra passa w branży będzie trwała

Aby uczcić Światowy Dzień Turystyki Euromonitor International opublikował dane dotyczące przyszłości branży. Wynika z nich, że dobre czasy dla turystycznego biznesu nieprędko się skończą. Wzrost liczby podróży będzie trwał, a w 2030 roku możemy się spodziewać 2,4 mld międzynarodowych przyjazdów.

Badania przeprowadzone przez Euromonitor International to dobry prognostyk dla branży turystycznej. W kolejnych latach możemy się spodziewać silnego wzrostu i kolejnych rekordów. Do 2030 roku liczba międzynarodowych podróży wyniesie 2,4 mld, co oznacza przychody w wysokości 2,6 mld dolarów. Ze wzrostu tego korzystać będą przede wszystkim: Chiny, Francja i Stany Zjednoczone.

Więcej podróży, więcej zarobków

“Coraz większe zarobki i rozrastająca się klasa średnia – to czynniki, które powodują coraz większe poczucie bezpieczeństwa wśród konsumentów na całym świecie. Młodzi ludzie i mieszkańcy metropolii szukają nowych doświadczeń w podróży, napędzając wzrost turystyki i wyznaczając nowe trendy w branży. Co za tym idzie, usługi i produkty są bardziej spersonalizowane niż kiedykolwiek” – komentuje Nadejda Popova odpowiedzialna za turystykę w Euromonitor International.

Nowe badania pokazują, że w 2018 roku liczba międzynarodowych przyjazdów wzrosła o 5 proc. w porównaniu z 2017 i wynosiła 1,4 mld. Odpowiadają za to dobre prognozy ekonomiczne dla największych gospodarek świata: Eurostrefy, Japonii i Stanów Zjednoczonych.

Tanie loty i sprzedaż mobilna

Euromonitor International przewiduje też, że tani przewoźnicy lotniczy będą nadal w forpoczcie rozwojowej branży lotniczej, prześcigając dynamiką regularnych przewoźników. Stopa wzrostu liczby pasażerów w 2018 roku dla tego segmentu ma wynosić 6 proc.

Dobre czasy czekają też pośredników sprzedających usługi turystyczne – do 2023 roku ich obroty mają globalnie przekroczyć 2 bln dolarów. Z tym że ten kawałek tortu przypadnie w głównej mierze tym, którzy nadążą za rozwojem technologii. 70 proc. sprzedaży u agentów turystycznych już w 2017 roku odbywała się za pomocą urządzeń mobilnych.

Żeby klientowi było wygodnie

“Przez lata ciągle zmieniająca się i bardzo dynamiczna branża turystyczna była doświadczana przez wiele czynników burzących status quo. Trudno więc nawet przewidywać przyszłość tak jak kiedyś się to robiło. Gospodarka współdzielenia i digitalizacja stoją za powstawaniem wielu nowych modeli oraz pojawianiem się coraz większych wymagań ze strony klientów” – mówi Nadejda Popova.

„Aby pozostać konkurencyjnym na rynku turystycznym trzeba zapewniać klientom możliwość płynnego, bezproblemowego kupowania usług i odbywania podróży: od fazy inspiracji poprzez poszukiwania i rezerwację aż po usługi w miejscu docelowym. Pomagają w tym takie udogodnienia jak: sztuczna inteligencja (AI), big data oraz procesowanie danych w chmurze” – dodaje.