Światło będzie rządzić Helsingborgiem

archiwum VisitSweden

Od 9 do 18 lutego spektakularne instalacje świetlne i dźwiękowe, a także szereg ekscytujących, interaktywnych wydarzeń wypełniać będą nadmorski Helsingborg w regionie Skanii podczas festiwalu światła DRÖMLJUS.

Helen von Platen, szefowa wydarzeń w Helsingborg Arena & Scen AB, powiedziała: “Organizujemy Festiwal Drömljus, aby mieszkańcy Helsingborga mogli spotkać się, przeżywać chwile radości i doświadczyć magicznej atmosfery miasta, które rozbłyśnie światłami wśród ciemności typowych dla tej pory roku.”

Dzięki najnowocześniejszej technologii i zaangażowaniu zarówno międzynarodowych, jak i lokalnych artystów i projektantów światła, instalacje stworzą atrakcyjne przestrzenie w całym mieście, od Furutorpsplatsen na południu po St Jörgens na północy. Wśród wyróżniających się elementów festiwalu są miedzy innymi projekcje na południowej fasadzie ratusza autorstwa Marie-Jeanne Gauthé i interaktywne instalacje belgijskiego studia animacji Skullmapping.

George Jonasson, Project Manager w Drömljus, dodał: „Naszym celem jest stworzenie wydarzenia i doświadczeń, których oddziaływanie wykracza poza efekty znane ze statycznych instalacji świetlnych. Staramy się stworzyć coś naprawdę niezapomnianego, co przemawia do wszystkich grup wiekowych i oddziałuje na wszystkie zmysły.”

Drömljus jest wydarzeniem otwartym, udział w nim może wziąć każdy, bez opłaty za wstęp. Motywem przewodnim festiwalu są zagadnienia zwiazane z ułatwianiem dostępu, bezpieczeństwem i zrównoważonym rozwojem. Około jedna trzecia instalacji ma charakter trwały i jest kontynuacją prac władz tego portowego miasta dotyczących bezpieczeństwa i dostępności.

Martin Hadmyr, kierownik architektury krajobrazu w urzędzie miejskim w Helsingborgu, skomentował: „Festiwal Drömljus w niesamowity sposób zaangażował mnóstwo ludzi: mieszkańców, właścicieli nieruchomości, firm i członków rozmaitych stowarzyszeń. Niezmiernie cieszy nas fakt, że niektóre spektakularne instalacje staną się częścią miejskiego krajobrazu po zakończeniu Drömljus.”

Festiwal będzie odbywał się w Helsingborgu od 9. do 18. lutego 2018, codziennie w godzinach od 18:00 do 22:00.
Helsingborg znajduje się w odległości około 65 km na północ od Malmö. Najwygodniejsze połączenie z Malmö oferują koleje, przy czym czas podróży szybkim pociągiem sieci Öresundståg to około 40 minut.

Więcej informacji na stronie festiwalu: http://www.dromljus.se/in-english