Stuptuty – czym są i w jakich sytuacjach mogą nam się przydać?

stuptutyStuptuty są elementem ubioru, a ich zadaniem jest zabezpieczenie wnętrza buta przed elementami skalnymi oraz przed cieczami. Jeszcze do niedawna używane były jedynie do ekstremalnych zimowych sportów, dziś jednak ich zastosowanie jest nieco szersze.

 1. W jakich sytuacjach przydadzą się stuptuty?
 2. Jakie są rodzaje stuptutów?
 3. Jak wybrać stuptuty?
 4. Jak nosić stuptuty?

Jeżeli szukasz informacji na temat stuptutów, koniecznie przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się m.in. jak je nosić oraz w jakich sytuacjach mogą nam się przydać.

W jakich sytuacjach przydadzą się stuptuty?

Stuptuty, czyli ochraniacze na buty i spodnie, mogą być przydatne we wszystkich miejscach, w których śnieg sięga powyżej poziomu kostek. Przydadzą się również wtedy, gdy panuje porywisty wiatr, a padający deszcz może przemoczyć nasze ubranie w kilka chwil. Można je założyć podczas górskich wędrówek, kiedy warunki atmosferyczne nie są sprzyjające. Świetnie sprawdzą się również na szlakach, w których często natknąć się możemy na piasek lub kamienie. Doskonale spełnią swoją funkcję podczas spacerów po podmokłych terenach, gęstym lesie, ostrych skałach czy po piaszczystej plaży. Dlatego też jest to idealne rozwiązanie, z którego powinni skorzystać myśliwi, rowerzyści czy wojskowi. Dzięki stuptutom możemy uchronić swoją odzież i buty, jednak przede wszystkim chronią nasz organizm przed wychłodzeniem i przemoczeniem.

Jakie są rodzaje stuptutów?

Istnieje kilka rodzajów stuptutów. Tym, co może je między sobą odróżniać to przede wszystkim ich budowa. Ich rodzaj należy dobrać do rodzaju wykonywanej aktywności. Możemy wyróżnić stuptuty:

 • długie i cienkie,
 • długie z membraną,
 • krótkie i cienkie.

Dwa pierwsze rodzaje mogą być nazywane stuptutami trekkingowymi. Ich głównym zadaniem jest ochrona jak największego obszaru naszych spodni, czyli nogawki – przede wszystkim przed zabrudzeniem i przemoczeniem. Krótki rodzaj stuptutów może przydać się w miejscach, w których narażeni jesteśmy na wpadający piasek lub kamienie.

Jak wybrać stuptuty?

Wybierając idealny model stuptutów, który będzie dopasowany do naszych potrzeb, musimy wziąć pod uwagę takie kwestie jak:

 • Sposób zakładania i zaczepiania: mogą być m.in.: odpinane lub wciągane, na zamek, na rzep, zatrzaski – należy wybrać taki model, który będzie dla nas wygodny i praktyczny,
 • Rozmiar stuptuta – warto jest je zmierzyć przed dokonaniem zakupu, gdyż nie ma ogólnej tabeli rozmiarów stuptutów,
 • Długość – znajdziemy takie, które sięgają za kostkę, do kolan lub do połowy łydki. Wybór długości zależy od planowanej aktywności oraz naszych preferencji,
 • Wodoodporność – gdy zależy nam na ochronie buta i nogawki przed przemoknięciem, musimy wybrać model, który posiada membranę,
 • Jakość materiału i jego wzmocnienie – wybierając się na skaliste wyprawy i chcemy uchronić swoją nogawkę, dobrze jest wybrać te, które wykonane są w technologii ripstop, czyli wzmocnionych np. w okolicy kostki,
 • rozmiar i waga – im są lżejsze tym wygodniejsze, jednak te, które posiadają membranę i wzmocnienia będą charakteryzowały się większym ciężarem.

Jak nosić stuptuty?

Sposób zakładania i noszenia stuptutów jest zależny od tego, w jaki sposób zostały uszyte. W sklepach znajdziemy kilka ich rodzajów: rozpinane do połowy, rozpinane do końca, a także naciągane. Stuptuty, które są rozpinane do końca, są niezwykle wygodne w zakładaniu – nie musimy w tym celu zdejmować butów. Cała procedura jest prosta: wystarczy zapiąć zamek błyskawiczny, naciągnąć pas pod podeszwą naszego buta, po czym naciągnąć haczyk na sznurowadło na przodzie buta.