Stabilizacja cen wyjazdów na ferie

AG

Średnia obniżka cen wobec ostatniego tygodnia wyniosła zaledwie 3 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana jak zwykle przez TravelDATA, spółkę zajmująca się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej odnosi się do drugiej połowy lutego, czyli okresu ferii zimowych dla dzieci i młodzieży dla województw mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego.
Analiza wskazuje, że średnie ceny wyjazdów wysokiego sezonu zimowego wykazały tylko minimalne spadki. Średnia obniżka cen wobec ostatniego tygodnia wyniosła zaledwie 3 złote. Największe wzrosty średnich cen wystąpiły na Egipskim Wybrzeżu – o 54 złote, a największe zniżki odnotowano na Synaju oraz Wyspach Kanaryjskich – odpowiednio o 40 oraz 42 złote. Ceny wyjazdów na ferie nieznacznie spadają, ale za to średnia cena najatrakcyjniejszych last minute (20.01 – 02.02. 2014) wzrosła, aż o około 90 złotych w porównaniu z okresem ubiegłego tygodnia. Nieznaczny ich spadek wystąpił w Tunezji – o 15 złotych, a na wszystkich pozostałych kierunkach ceny „lastów” rosły w tym najwięcej na Synaju (o 200 złotych) oraz na Wyspach Kanaryjskich i w Maroku – odpowiednio o 125 i 75 złotych.
Natomiast w superlastminutes na najbliższy tydzień nadal bardzo tanio dostępna była Taba (średnio około 1400 złotych). Duże zniżki cen odnotowały także Hiszpańskie Wybrzeże, Cypr, Madera, Teneryfa i Fuerteventura. Swoje ceny utrzymały natomiast Tunezja i Lanzarote gdzie podaż i popyt były najbardziej zrównoważone. W ubiegłym tygodniu „lasty” najmniej przeceniało biuro TUI, a najwięcej Neckermann i Itaka.
Jacek Dąbrowski współzałożyciel firmy TravelDATA oraz portalu www.wczasopedia.pl zaznacza: „Struktura średnich cen hoteli na poszczególnych kierunkach zimowych wyjazdów odbiega dość znacząco od tej, którą znamy z sezonu letniego, ale nadal nie ulega większym zmianom w porównaniu z ostatnimi tygodniami. We wszystkich kategoriach hoteli najniższe ceny niezmiennie oferuje Tunezja, a średnie ceny na obu kierunkach egipskich są o 250 – 400 złotych wyższe. Wyjazdy do Maroka, a szczególnie na Wyspy Kanaryjskie są już znacznie droższe. Wysokie ceny na tym ostatnim kierunku ponownie zaczęły spadać, co ma zapewne związek z powolnym powrotem Egiptu do łask klientów.
Ceny zimowych imprez na Synaju są obecnie na poziomach około 80 złotych niższych niż przed rokiem. Za to ceny Maroka znalazły się już o ponad 150 złotych poniżej ubiegłorocznych, ponieważ wówczas wykazywały one wyraźną tendencję zwyżkową. Średnie ceny wyjazdów do Tunezji są o około 30 złotych droższe, natomiast na Egipskie Wybrzeże przewyższają ceny zeszłoroczne o około 150 złotych. Znacznie zmalały natomiast różnice średnich cen wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie, których zakup wymaga obecnie kwot wyższych już tylko o niecałe 100 złotych wobec okresu sprzed roku. Jest prawdopodobne, że w warunkach względnie spokojnej sytuacji politycznej w Egipcie będziemy mogli zobaczyć dalsze stopniowe przybliżanie się cen wycieczek na kierunkach kanaryjskich do poziomów ubiegłorocznych.
Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA komentuje: „Występująca przez większość sezonu letniego dodatnia różnica cen wycieczek w porównaniu z okresem ubiegłorocznym utrzymuje się jeszcze na niektórych kierunkach zimowych, ale stopniowo zanika wskazuje: maleje zatem jej pozytywny wpływ na kondycję finansową biur podróży. Powolne zbliżanie się cen high season do poziomów ubiegłorocznych może też wskazywać na początek końca niedoborów imprez turystycznych.”