Spływy flisackie na Dunajcu startują od 1 maja

Spływy Dunajcem ruszają 1 maja
Spływ Dunajcem, w tle – Trzy Korony/fot. archiwum flisacy.pl

Od 1 maja oficjalnie ruszają spływy łodziami flisackimi pod Dunajcu. Na razie na jedną łódź flisacy pienińscy zapraszają po sześć osób.

Sezon flisacki na ogół trawa od 1 kwietnia do 31 października. W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa oraz biorąc pod uwagę dalsze obostrzenia wprowadzane przez rząd, rozpoczęcie sezonu przesunęło się o miesiąc.

Już w najbliższy piątek, 1 maja na wodzie pojawią się pierwsze tratwy z klientami.

Grzegorz Regiec, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Flisaków, podkreślił w rozmowie z przedstawicielem redakcji portalu WaszaTurystyka.pl: “Otrzymaliśmy pozwolenie od dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego i startujemy 1 maja. Na razie będziemy zabierać na jedną łódź maksymalnie po sześć osób (wyjątkowo w tym roku dzieci liczy, jako osoby dorosłe). Oczywiście zarówno turyści, jak i flisacy płynąć będą w maseczkach ochronnych.
Tradycyjnie sezon zaczynamy 1 kwietnia i w tym roku jak tylko zaświeciło słońce zaczęły się telefony od turystów z pytaniami, kiedy ruszamy w tym roku. W ostatni weekend w Sromowcach dużo było turystów jednodniowych, spodziewamy się, że w następne weekendy będzie podobnie.
Jeszcze nie wiem, ilu flisaków ruszy na wodę, bo informacja o uruchomieniu spływów jest świeża I flisacy dopiero teraz odwieszają działalność, zgłaszają się do urzędu. Uprawnionych do flisowania jest 500 flisaków.”

Na razie, spływ z flisakami jest jedyną możliwością przepłynięcia Dunajcu, pozwolenia nie dostali organizatorzy raftingów ani spływów kajakami. Każdego roku Dunajcem spływało do tej pory ponad 300 tysięcy turystów z kraju i zagranicy. Najwięcej turystów zagranicznych przyjeżdżało z Niemiec.

Przypomnijmy, że spływ przełomem Dunajca można zaczynać w Sromowcach Wyżnych. Kątach lub w Sromowcach Niżnych u podnóża Trzech Koron. W normalnych czasach, minimalna liczba turystów na łodzi to 11.

Wybrać można z dwóch normalnych wariantów trasy:

Do Szczawnicy – długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu – ok. 2 godz. 15 min. ze Sromowiec Niżnych ok.12 km czas trwania ok. 1 godzina 35 minut.
Do Krościenka – długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu – ok. 2 godz. 45 min. ze Sromowiec Niżnych ok.17 km czas trwania ok. 2 godziny 05 minut.

Bilet kosztuje 63 złote (obecnie nie ma biletów ulgowych).

flisacy.pl