Słowenia promuje się w Polsce winem

MZ

W ubiegłym roku Słowenię odwiedziły 54 tysiące Polaków. O tym, co kraj ten ma do zaoferowania turystom można było dowiedzieć się podczas prezentacji zorganizowanej przez Ambasadę Republiki Słowenii oraz portal visitslovenia.pl.

„Polska jest jednym z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych rynków przyjazdowych w Europie Środkowo-Wchodniej. Cały czas dynamicznie się rozwija, a w porównaniu z Zachodem nie ucierpiała zbytnio podczas kryzysu ekonomicznego.” – przekonywał w rozmowie z przedstawicielami WaszejTurystyki.pl Robert Krmelj, ambasador Słowenii w Polsce.

Mimo że ruch turystyczny z Polski stale rośnie, na poziomie 5-7 proc. rocznie, jesteśmy dla Słowenii rynkiem, który pod względem liczby przyjazdów znajduje się dopiero w drugiej dziesiątce. W Polsce nie ma przedstawicielstwa narodowej organizacji turystycznej Słowenii (Slovenia Tourism Bard). Promocją turystyczną zajmuje się przede wszystkim ambasada, poszczególne regiony oraz portal visitslovenia.pl należący do firmy Green House.

Narty i morze za jednym zamachem
W Polsce Słoweńcy promują przede wszystkim produkty turystyki wyspecjalizowanej: enoturystykę, turystykę aktywną, city breaks. Krótkie wypady ułatwia bezpośrednie połączenie do Ljubljany liniami LOT.

„Słowenię można, w odróżnieniu od większych krajów takich jak Polska, pobieżnie zwiedzić w niemal tydzień. Dzięki zróżnicowanemu klimatowi oraz geografii, można tu uprawiać jednocześnie różne rodzaje aktywności. Jednego dnia można zjeżdżać na nartach, a następnego kąpać się w morzu, wieczorem zaś posiedzieć przy lampce wina na tarasie.” – mówi Robert Krmelj.

Baza turystyki biznesowej
Polacy często przyjeżdżają do Słowenii po drodze do Chorwacji czy Włoch. Jadąc na własną rękę, korzystają z okazji i zwiedzają Ljubljanę i inne miasta. A Ljubljanę zwiedzić warto, według portalu Lonely Planet jest to jedno z najciekawszych miast świata.

W przyszłości Słoweńcy planują promować w Polsce swoją ofertę SPA oraz turystykę biznesową. Słowenia jest bowiem dobrym miejscem wypadowym do Wiednia i Salzburga. Organizowane w tych miastach eventy często łączy się z pobytem nad Adriatykiem.

Oprócz Ljubljany, Polacy zwiedzają chętnie okolice jeziora Bled, średniowieczne miasteczka oraz jaskinię Postojna.

Degustacja słoweńskich win oraz prezentacja oferty turystycznej odbyła się 18 listopada w Krakowie, 19 listopada w JM Hotel w Warszawie oraz 20 listopad w Bydgoszczy.