Słowacki Liptów gotowy na lato

archiwum SACR

Nowe trasy rowerowe, park miniatur, sztuczna fala hawajska i rekiny – atrakcji latem na Liptowie nie zabraknie

Liptowski Jan, małe miasteczko jest najpopularniejszą miejscowością Liptowa – w 2015 roku turyści wykupili w nim ponad 243 tys. Noclegów. Dzięki temu pod względem sprzedanych noclegów miasto znalazło się drugim miejscu na Litowie, po Dolinie Diemianowskiej.
W tym roku dodatkowa atrakcją będzie Parki Mini – u progu Doliny Jańskiej można zobaczyć 13 miniatur (w skali 1:25) najważniejszych zabytków Słowacji, m.in.: Zamek Bojnice, Zamek Strečno, kaplicę św. Michała w Koszycach, dzwonnicę w Spiskiej Sobocie. Docelowo znajdzie się tutaj tzrydzieści miniatur.

Juraj Filo burmistrz Liptowskiego Jana powiedział: “W nadchodzącem sezonie letnim przygotowaliśmy niespodzianki. Otworzyliśmy nowe centrum informacji turystycznej oraz amfiteatr pod gołym niebem, gdzie planujemy organizować koncerty. Niedaleko od centrum informacji jest dobrze znane Mincovníčkovo, w którym można oglądac tajniki produkcji monet oraz kościół ze zrekonstruowanym starym ołtarzem.”

Okolice Liptowskiego Jana obfitują w termalne źródła. Wodami źródła Rudolf zasilane jest kąpielisko i kryta pływalnia. Z kolei woda ze źródła Teplica nadaje się do picia a w Kadzi można się kąpac cały rok
Pobliska Jaskinia Staniszowska jest otwarta przez 12 miesięcy w roku. W okolicah Liptowskiego Jana znajduje się 17 zamków i dworów.
Z nowości w regionie trzeba wspomnieć o nowej trasie rowerowej z Rużemberka do kąpieliska Korytnica. Liczy 23 kilometry i poprowadzona została po nasypie dawnego toru kolejowego.
Oficjalne otwarcie nastąpi 11 czerwca.
Z kolei w Hrabowskiej Dolinie na zwolenników mocnych rowerowych wrażeń czeka 11 kilometrów tras zjazdowych, w tym nowa trasa rodzinna poprowadzona z samego szczytu Malinowego Brda.
W aquaparku GINO Paradise Bešeňová hitem będą z pewnością żywe rekiny, które będzie można oglądać przez cały sezon. Z kolei w Tatralandii nowością jest sztuczna fala dla surferów oraz zapowiadane występy czeskiego cyrku Jo JOO.
Nowością sezonu będzie dziecięcy park zabaw MAXILAND. Na 500 metrach kwadratowych znajduje się wiele atrakcji, w tym m.in.: letni tor saneczkowyt, rampolina, minigolf

Darina Bartková, dyrektor Regionalnej Organizacji Ruchu Turystycznego Regionu Liptov, powiedziała: “Liptów jest kolorowy, Liptov jest zabawny, Liptów jest bezpieczny, Liptov to miłość. Tak chcemy przedstwiać w tym roku nasz region. Aktualna sytuacja na świecie sprawia, że wielu ludzi nie chce daleko podróżować. Stąd kierujemy nasza akcję marketingową głównie na Słowację oraz Czechy. Nasza oferta jest kompleksowa i możemy dzięki temu konkurować z krajami leżącymi nad morzem. Naszym atutem jest także Regionalna Karta Liptov, dzięki której można zysakc poważne zniżki na ponad sześćdziesiąt atrakcji. Nowością w tym sezonie jest to, że każdy posiadacz Karty Lipv ma automatycznie ubezpieczenie górskie. Wycieczki w góry są dzięki temu jeszcze bezpieczniejsze.”

Podobnie jak w przeszłości, tak i tym roku turyści będą mogli w Liptowie szukać skarbów. Projekt Skarby na Liptowie zaczyna się 15 czerwca i obejmuje wszystkie najważniejsze miejsca regionu. Skarby są zestawione w siedmiu grupach: góry i wędrówki, termalne źródła i woda, szałasy i tradycyjna kuchnia, historia i tradycja, skarby miejskie, nowe przygody oraz lato rowerowe.

Ján Blcháč prezes zarządu Regionalnej Organizacji Ruchu Turystycznego Regionu Liptov, podkreslił: “Wierzymy, że uda nam się tego lata namówić turystów do odwiedzania centrów miast. Bwedzie się w nich sporo działo. Na przykład Liptowski Mikulasz obchodzi w tym roku 730 rocznice pierwszej pisemnjen wzmianki o mieście – z tej okazji przygotowano nowa trasę po starówce poświęconą turystyce w Liptowskim Mikulaszu. Atrakcjami będą również tradycyjne koncerty w ramach Mikulaszskiego lata, Stree Music Night. Dużym wydarzeniem będzie Liptov Fest – 23 lipca”