Słowacki Liptów coraz lepiej zarabia na turystyce

archiwum SACR

W 2013 roku w regionie Liptów na Słowacji turyści wydali 924 525 euro, to znaczy o 8,5 proc. więcej niż w roku 2012. Największy wzrost wydatków zanotowano w Liptowskim Mikulaszu, Beszenoej i Rożemberku – w sumie ponad 300 tysięcy euro.

Oczywiście najwięcej na turystach zarabia Diemanowska Dolina i leżąca w niej stacja narciarska Jasna pod Chopokiem. Tamtejsza Organizacja Ruchu Turystycznego ocenia, że w ubiegłym turyści zostawili ponad 390 tysięcy euro.

Dyrektor Okręgowej Organizacji Ruchu Turystycznego Regionu Liptów (OOCR REGION LIPTOV), Darina Bartkova powiedział: “Staramy się robić wszystko dla rozwoju ruchu turystycznego na Litowie. Głównymi zadaniami jest propagowanie regionu i współpraca z członkami naszej organizacji – celem jest zadowolenie naszych gości. Praktyka niejednokrotnie pokazała, że na wypoczynek wraca ten, kto był zadowolony z pobytu.”

Prezes OOCR REGION LIPTOV, Alexander Slafkovský powiedział: “Dla turystów, którzy u nas nocują przygotowaliśmy kartę Liptov Region Card, którą dostają za darmo. Jednocześnie służy ona jako bilet na Ski&Aqua Bus, który w zimie przewozi darmowo gości między terenami narciarskimi a kąpieliskami termalnymi. Latem karta jest biletem na Cyklo&Aqua Bus, który służy rowerzystom.”
Gospodarze regionu już myślą o lecie 2014. Jeszcze przed sezonem chcą wyznaczyć nowe trasy rowerowe, wydać przewodnik dla cyklistów oraz wprowadzić go do mobilnej aplikacji.

Menadżerka najważniejszych ośrodków: Jasna i Liptowski Jan, Petra Suhajdova powiedziała: “Chcielibyśmy być kojarzenia jako region rowerowy, ale oprócz miłośników aktywnego wypoczynku, myślimy także o innych turystach. Z myślą o zwolennikach naszej regionalnej kuchni szykujemy projekt Liptowska Gwiazda. W jego ramach rozwiniemy sieć gastronomii, tak by turysta chciał do nas wracać również dla wyjątkowej kuchni.”