Słowacja – turyści z Czech numerem 1

archiwum SACR

Dla Czechów Słowacja jest łatwo dostępna oraz oferuje różnorodną ofertę turystyczną. Dużym atutem jest też brak bariery językowej. Poprawiła się też komunikacja kolejowa między dwoma krajami.

Rozwija się również ruch lotniczy, Praga zyskała połączenie lotnicze z Bratysławą i Koszycami. Jeśli chodzi o noclegi, to Czesi często nocują u swoich rodzin albo w małych pensjonatach i na kwaterach prywatnych. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku Czechy i Słowacja były jednym państwem, więc po obu stronach są rodziny, przyjaciele – to pomaga rozwojowi krótkich wyjazdów. Czesi uważają Słowację z najbardziej pokrewny kraj ze względu na wspólnotę kulturalna i historyczną. Czesi na Słowacji najchętniej wypoczywają aktywnie. Latem są to sporty wodne na rzekach i jeziorach słowackich, zimą zaś – narty. Duża popularnością cieszą się także jaskinie, słowackie zamki, miasta gotyckie a także kąpieliska termalne i aquaparki.
W 2015 roku na Słowacji wypoczywało 837 tys. Czechów

Marta Kučerová, dyrektor generalna Słowackiej Agencji Ruchu Turystycznego (SACR), powiedziała: „Czesi stanowią naliczniejszą grupę zagranicznych turystów odwiedzających Słowację. Uważają oni Słowację za przyjazy kierunek, do którego warto przyejżdżać przez cały rok. To dla nas ważne, że dla turystów czeskich staliśmy się destynacją nr 1, spychając na drugie miejsce tak atrakcyny kraj, jak Chorwacja. Sądze, zę w tak dorbym wyniku sporą rolę podegrała akcja marketingowa prowadzona przez SACR w minionym roku w Czechach – w telewizji oraz on-line.“