Słowacja – turyści powoli wracają w Tatry Wysokie

Nad Popradzkim Stawem/fot. AG

W Tatrach Wysokich na Słowacji wciąż jest mniej wypoczywających niż w ubiegłym latach. Mniej ludzi wędruje po szlakach, mniej dociera do schronisk, mniej też nocuje w miejscowościach tatrzańskich. Wśród zagranicznych turystów dominują Czesi i Polacy, ale i ich jest dużo mniej niż nawet w ubiegłym roku.

W czerwcu 2021 roku Tatry Wysokie odwiedziło ok. 160 tys. gości, o 60 proc. mniej niż w szóstym miesiącu 2020 roku. W lipcu odnotowano ok. 250 tys. gości, o 50 proc. mniej niż rok temu. Pierwsza dekada sierpnia pokazuje, że jest progres w liczbie gości.

Lucia Blašková, dyrektor regionalnej organizacji ruchu turystycznego Regionu Vysoké Tatry, powiedziała: „Liczba gości jednodniowych przyjeżdżających w Tatry Wysokie, by powędrować do któregoś ze schronisk lub na któryś ze szczytów powoli rośnie, ale wciąż jej daleko do liczby z lata 2020, a co dopiero powiedzieć o wakacjach w rekordowym roku 2019, który był najlepszym rokiem w historii turystyki nie tylko Słowacji, ale i Czechosłowacji.”

Jeśli chodzi o turystów zagranicznych, to w 2021 stanowią oni 15 proc. wszystkich turystów odwiedzających Tatry Wysokie. Rok temu było 27 proc., a roku 2019 – 33 proc. Najwięcej gości przyjeżdża z Czech i Polski.

W regionie Tatry Wysokie (Tatry Wysokie, Poprad i Tatrzańska Sztrba) do dyspozycji turystów jest 13 800 łóżek.

Wakacje na Słowacji – bez problemów, tłumu, kolejek i lockdownu