Słowacja – rekordowy sezon w Tatrach Wysokich

AG

Ostatnie trzy letnie miesiące były w Tatrach Wysokich najbardziej udanymi w historii słowackiej turystyki.

Ján Mokoš, prezes zarządu Regionalnej Organizacji Ruchu Turystycznego Regionu Vysoké Tatry i burmistrz miasta Vysoké Tatry, powiedział: “Chociaż nie mamy jeszcze oficjalnych wyników z miesięcy letnich, to wiadomo, że tegoroczny sezon letni był jednym z najlepszych w historii Słowacji. Już w czerwcu odnotowaliśmy w regionie o 20,14 proc. Więcej turystów w porównaniu z czerwcem 2015 roku.”

Nieoficjalne dane zbierane w regionie mówią o 16 proc. wzroście liczby turystów odwiedzających Tatry Wysokie w sezonie letnim. Podobny wzrost odnotowano w pierwszym półroczu tego roku.

Andrea Žigová, dyrektor wykonawczy Regionalnej Organizacji Ruchu Turystycznego Regionu Vysoké Tatry, dodała: “Wzrost liczby turystów odnotowaliśmy zarówno w miejscach noclegowych, jak i w popradzkim aquaparku, na wyciągach i kolejkach, w restauracjach i schroniskach górskich. Niektóre obiekty miały większe obłożenie niż podczas Bożego Narodzenia i Sylwestra.”

Punkty informacji turystycznej w Tatrach Wysokich odwiedziło od początku czerwca do końca sierpnia ponad 36 tys. osób, o 14,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tylko w czerwcu w punktach tych było ich 5,5 tysiąca (o 40 proc. więcej niż w szóstym miesiącu 2015 roku).
Wśród gości odwiedzajacych w sezonie letnim Tatry Wysokie, aż 60 proc. stanowili Słowacy. Z zagranicy najwięcej było Czechów, Polaków, Niemców, Węgrów, turystów z Izraela i Wielkiej Brytanii.

Andrea Žigová skomentowała: „Tego lata w naszym regionie bardzo popularnym wydarzeniem były Niedźwiedzie dni lub Świstaki na Jeziorze. W tej pierwszej imprezie wzięło udział o 12 proc. więcej ludzi niż w 2015 roku.”

Podczas trzech letnich miesięcy w regionie wydano 15 701 kart TATRY CARD.