Słowacja – od 19 stycznia potrójnie zaszczepieni nocują bez testu

Grand Hotel Praha w Tatrzańskiej Łomnicy/fot. Marek Hajkovsky

Od 19 stycznia na Słowacji będą obowiązywać nowe przepisy antycovidowe. Osoby zaszczepione dawką przypominającą nie będą musiały przy zameldowaniu w hotelu okazywać negatywnego wyniku testu. Zniesione także zostaną limity obłożenia hoteli i objętości kolejek górskich.

Marián Polák, dyrektor operacyjny ośrodka narciarskiego Jasna, powiedział: „Od 19 stycznia usługi hotelowe będą świadczone w trybie OP+, który pozwala zakwaterować się bez konieczności okazywania testu tym osobom, które otrzymały przypominającą dawkę szczepionki. Podczas zameldowania, tak jak to było dotychczas, będą musiały okazać ujemny wynik testu osoby, które posiadają status ozdrowieńca, lub mają dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Jednocześnie zostaje zniesiony limit obłożenia hoteli na 75 proc.”

Ważna jest również zmiana warunków funkcjonowania ośrodków narciarskich, które od 19 stycznia będą działały w trybie OTP.

Dušan Slavkovský, dyrektor ośrodka Tatry Wysokie, dodał: „„Kolejki linowe będą działać tak samo, jak pozostałe środki transportu publicznego. Nie będzie już ograniczeń co do pojemności, z kolejek linowych będą mogły korzystać osoby zaszczepione, ozdrowieńcy oraz osoby posiadające ważny test na COVID-19. Obowiązkiem będzie korzystanie z maseczki typu FFP2.”

Nowe zasady pojawiają się poza sezonem, czyli w okresie mniejszego natłoku turystów.

Matej Hulej, kierownik ds. sprzedaży TMR na Słowacji, skomentował: „Podczas gdy w najbardziej gorącym okresie na przełomie roku mieliśmy obłożenie hoteli średnio na poziomie 80% z możliwego obłożenia hotelu (75%), obecnie obłożenie hoteli na Liptowie i w Tatrach Wysokich wynosi średnio około 25 proc.”

Dzięki dynamicznym cenom, okres poza sezonem przekłada się także na niższe ceny karnetów narciarskich.

Hulej zaznaczył: „Obecnie karnety są znacznie tańsze, dlatego staramy się zrobić wszystko, aby uatrakcyjnić także bazę noclegową. Od poniedziałku ruszy sprzedaż atrakcyjnych pakietów noclegowych z karnetami narciarskimi, od wtorku ruszy także specjalna oferta dla hoteli w parkach wodnych, w których do 2 lutego dzieci mają pobyt za darmo. Jeśli dodamy do tego także możliwość skorzystania z wciąż popularnych bonów urlopowych, wówczas ferie zimowe w Jasnej, Tatrach Wysokich i w parkach wodnych można spędzić na naprawdę bardzo atrakcyjnych warunkach.”

Aktualne warunki dotyczące wjazdu na teren Słowacji dla gości z zagranicy znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Słowackiej https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/vstup-cudzincov-na-uzemie-sr-pocas-mimoriadnej-situacie

Słowacja otwiera się dla zaszczepionych i ozdrowieńców