Słowacja – kraj przyjaciół – gotowa na zimę

archiwum SACR

Ceny skipassów nie wzrosły, liczba wyciągów i tras – tak. Słowacja z każdym rokiem intensywnie rozbudowuje infrastrukturę turystyczną.

.Celem spotkania Františka Palko w Instytucie Słowackim w Warszawie, z dziennikarzami i przedstawicielami biur podróży była krótka prezentacja Słowacji przed zbliżającym się sezonem zimowym.

Sekretarz stanu w ministerstwie transportu, budownictwa i rozwoju regionalnego Słowacji, František Palko powiedział m.in.: „Słowacja jest od lat atrakcyjnym kierunkiem dla Polaków. Oferuje produkty turystyczne o wysokiej jakości i jest celem podróży przez cały rok. W najbliższym sezonie, jak co roku, dużym powodzeniem będą się cieszyć nasze górskie kurorty, w których po całodziennej jeździe na nartach, można skorzystać z kąpieli termalnych. Dodatkowym naszym atutem jest tradycyjna słowacka gościnność i dobrze pamiętana kuchnia… Zapraszam Polaków do przyjazdów całymi rodzinami z dziećmi, bo w słowackich ośrodkach przygotowano z myślą o nich moc atrakcji…”

W drugiej części prezentacji, dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce, Jan Bošnovic przedstawił nowości czekające na turystów w nadchodzącym sezonie. Warto wspomnieć, że mimo, że idea wspólnej organizacji igrzysk zimowych przez Polskę i Słowację, nasi południowi sąsiedzi w przyszłym roku będą gospodarzem części zawodów wielkiej sportowej imprezy – Zimowej Uniwersjady (odbędzie się w dniach 24 stycznia – 1 lutego 2015 roku).
O części inwestycji poczynionych przez Słowaków pisaliśmy już w waszejTurystyce.pl.
Za najważniejsze Jan Bošnovic uznał:
– sześcioosobową, podgrzewaną kanapę o przepustowości 2 400 osób na godzinę w ośrodku Rohacze – Spalona Dolina;
– utworzenie słowackich „Trzech Dolin” – do dwóch ośrodków połączonych od lat ze sobą – Bachledowwej Doliny i Jezierska – dołączyła Frankowa: dodatkowe 1,5 km tras, powiększyło ofertę trzech ośrodków do 10 kilometrów (z tego 9 sztucznie naśnieżanych);
– 4-osobową kolejkę krzesełkową o długości 520 m, i przepustowości 2 400 osób na godzinę w ośrodku Skicentrum Strednica koło Żdiaru ( w sumie dziewięć wyciągów będzie mogło w godzinę wywieźć 11 480 osób);
– sześcioosobową kanapę do Doliny Furkotna, w Szczyrbskim Jeziorze.
Z Doliny Vratnej, gdzie lawina błota i kamieni uszkodziła dolną stację kolejki gondolowej na Chleb oraz zniszczyła drogę dojazdową od Terchowej, nadeszły dobre wiadomości.

Jan Bošnovic ocenił: „Remont drogi dojazdowej potrwa do 4 października. Ekspertyzy wykazały, że słupy kolejki nie zostały uszkodzone, więc ośrodek Vrátna w najbliższym sezonie zimowym będzie działać.”

Obaj gospodarze spotkania nie potrafili niestety odpowiedzieć na pytanie, które dziennikarze zadają od kilku lat: co z bezpośrednim transportem między Polską a Słowacją. Pisaliśmy w WaszejTurystyce.pl (https://www.waszaturystyka.pl/index.php/transport/item/1067-zima-z-rygi-do-popradu-samolotem), o tym, że uruchomieniu bezpośredniego połączenia lotniczego Rygi z Popradem. Kilka prób połączeń z Gdańska i Warszawy już było, ale za żadnym razem niestety nie zostały one przedłużone. Połączenia kolejowe nie istnieją, autobusowe są niewystarczające. Być może zostanie uruchomione połączenie lotnicze, ale na razie brak politycznej woli i porozumienia między choćby naszymi kolejami a słowackimi czy też przewoźnikami autobusowymi.