Słowacja coraz chętniej odwiedzana

AG

Przesz pierwsze dziewięć miesięcy tego roku naszego południowego sąsiada odwiedziło prawie 3,2 mln turystów.

To o 7,9 procent więcej niż w roku ubiegłym. Trzeba podkreślić, że ,jak poinformowała agencja prasowa TASR, wspomniana wyżej liczba obejmuje zarówno Słowaków, jak i turystów zagranicznych. Jeśli chodzi o tych ostatnich, to – jak podał minister transportu Ján Počiatek – od stycznia do końca września odnotowano ich 1,34 mln, co oznacza w porównaniu z zeszłym rokiem oznacza wzrost o 10,1 procenta.
Co zrozumiałe, dzięki większej liczbie turystów, wzrosły również dochody całego sektora turystycznego. W pierwszych trzech kwartałach tego roku wzrosły one w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, o 8,5 proc. i osiągnęły 1,45 mld euro.
Agencja TASR cytuje szefową Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej (SACR), Martę Kučerovą: „Jesteśmy zadowoleni z ciągłego wzrostu liczby turystów z krajów sąsiedzkich podkreśliła, że jest zadowolona z ciągle rosnącej liczby gości przybywających na Słowację z sąsiednich krajów, takich, jak:Węgry, Austria, Niemcy i Ukraina. Przybywa też turystów z Rosji”.
Przypomnijmy, że według dyrektora SACR w Warszawie, Jana Bośnovicza, Słowację odwiedza każdego roku ok. 450 tysięcy Polaków.