SITE Poland i Emirates przypominają o CSR i zapraszają na EXPO 2020

Michał Kalarus

Śniadanie biznesowe zorganizowane przez SITE Poland we współpracy z liniami Emirates miało na celu przypomnieć o akcji charytatywnej na rzecz domu samotnej matki, a także zapoznać członków organizacji ze strategią odpowiedzialności za środowisko stosowaną przez przewoźnika. Przy okazji zaprezentowana została oferta EXPO 2020 w Dubaju dla grup.

Spotkanie członków i przedstawicielek zarządu SITE Poland odbyło się w warszawskiej restauracji Le Cedre, w orientalnej atmosferze i przy specjałach libańskiej kuchni. W nieformalnej, przedświątecznej atmosferze, nie zabrakło jednak części merytorycznej – prezentacji partnera spotkania, linii Emirates, reprezentowanej przez Katarzynę Czajkę, dyrektorkę ds. sprzedaży.

Członkowie SITE Poland na rzecz dzieci

Na wstępie Grażyna Grot – Duziak z firmy Weco-Travel Services, prezes SITE Poland, przypomniała o organizowanej przez zrzeszenie akcji Travel Clown, organizowanej na rzecz Domu Samotnej Matki na warszawskie Białołęce. W ramach akcji członkowie przekazują datki i zabawki – pamiątki i maskotki przywiezione z podróży na Wschód, podczas zorganizowanej na wesoło lekcji geografii dla dzieci.

Członkowie SITE Poland zainteresowani udziałem mogą jeszcze przekazywać prezenty – finał akcji odbędzie się po świętach.

EXPO 2020 dla każdego

Podczas spotkania była też okazja zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi EXPO 2020, przekazanymi przez Katarzynę Czajkę. Przypomniała ona, że to największe na świecie wydarzenie, organizowane po raz pierwszy na Bliskim Wschodzie, odbędzie się pomiędzy 20 października 2020 a 10 kwietnia 2021 i jest atrakcją praktycznie dla każdego – od rodzin z małymi dziećmi po grupy biznesowe.

Ideą Expo jest promowanie wszystkiego, co najlepsze, najciekawsze i najbardziej innowacyjne – najbardziej aktualnych dokonań i wynalazków wymyślonych przez człowieka. Wśród tematów przewodnich pojawią się też wyzwania, przed którymi staje obecnie ludzkość. Podzielono je na trzy obszary: szanse, mobilność i zrównoważony rozwój (poświęcony temu ostatniemu motywowi pawilon będzie sam wytwarzał wodę i elektryczność, goście będą chodzili po naturalnym lesie, podziwiali środowisko podwodne).

Edycja 2020 ma być rekordowa pod wieloma względami – przede wszystkim liczby uczestniczących krajów, których ma być 192. Każdy będzie miał swój pawilon, każdemu z państw będzie też poświęcony jeden dzień światowej wystawy (7 marca będzie dzień Polski), będą też tygodnie tematyczne – pomiędzy 1 a 7 grudnia EXPO 2020 skoncentruje się na temacie podróży. Wieczorami odbywać się będą liczne imprezy towarzyszące, w trzech specjalnie do tego przeznaczonych pawilonach.

Gotowa oferta dla branży turystycznej i MICE

Gospodarze spodziewają się też rekordowej frekwencji 25 mln odwiedzających.

Jak zauważyli uczestnicy spotkania, EXPO to samograj dla branży MICE i bardzo atrakcyjny, gotowy program wyjazdu, do tego w przystępnej cenie. Za trzydniowy bilet wstępu zapłacimy niecałe 250 zł. EXPO 2020 jest też przygotowane na wysyłkę programów indywidualnych do biur zainteresowanych stworzeniem oferty dla klientów. Można też zostać autoryzowanym dystrybutorem biletów.

Emirates chce obniżyć emisję CO2

Drugą część swojej prezentacji Katarzyna Czajka poświęciła strategii CSR wdrażanej przez Emirates. Przewoźnik wydał obszerny raport podsumowujący wpływowi firmy na środowisko naturalne, emisji CO2 oraz przyjętych założeń mających prowadzić do ograniczenia zanieczyszczeń, a także innych działań podejmowanych na rzecz ochrony ekosystemu.

„W kontekście linii lotniczych ograniczanie emisji CO2 nie jest łatwe, ale ponieważ przewoźnicy znacznie przykładają się do zanieczyszczania środowiska, powinny czynić wszelkie starania, aby to rekompensować” – powiedziała Katarzyna Czajka.

Przypomniała, że Emirates inwestuje w nowoczesne, ekologiczne technologie i dysponuje jedną z najmłodszych flot na świecie. Stara się redukować hałas – używane przez przewoźnika Airbusy A380 to jedne z najcichszych dużych maszyn lotniczych dostępnych na rynku.

Nie jest powszechną wiedzą to, jak ważne dla ochrony środowiska jest utrzymywanie samolotów w czystości – a Emirates robi to niemalże bez użycia wody. Regularnie czyszczone też są silniki – co pozwala na dłuższe ich wykorzystywanie, co także wpływa na mniejsze zanieczyszczanie planety.

Jak podkreśliła Katarzyna Czajka, ochrona środowiska jest korzystna również dlatego, że bardzo często wiąże się dla firmy z oszczędnością.

Ochrona gatunków i nieemisyjny kompleks hotelowy

Katarzyna Czajka przypomniała, że Emirates angażuje się także w ochronę pustynnych obszarów Dubaju – wspólnie z rządem ZEA utworzyły Pustynny Rezerwat Przyrody w Dubaju, gdzie prowadzone są działania na rzecz ochrony dzikiej zwierzyny.

W październiku 2009 roku przewoźnik uruchomił też projekt Emirates One&Only Wolgan. To zlokalizowany w Australii w Dolinie Wolgan, zajmujący obszar 1600 hektarów, jeden z pierwszych luksusowych kurortów rezerwatowych na tym kontynencie. Ośrodek jest pierwszym na świecie hotelem z certyfikatem carboNzero i pierwszym kurortem na świecie o neutralnej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W projekt zainwestowano 125 mln dolarów australijskich. Ma on na celu ochronę naturalnej bioróżnorodności doliny. Ponadto, na jej terenie Emirates zasadziły 175 tys. lokalnych gatunków drzew i krzewów.