Rzeźbiarze lodowi zawitali do Poznania

AlexAender

3. Festiwal Rzeźb Lodowych odbywał się przez cały weekend w Poznaniu na Starym Rynku. Po dwóch dniach zmagań wyłoniono laureatów wśród 24 zawodników z całego świata w dwóch konkurencjach.

Pierwsza to Speed Ice Carving czyli wyczarowywanie z lodowych bloków wylosowanych figur, postaci lub budynków na czas.
W finale pojawił się zabytkowy budynek Collegium Minus Uniwersytetu Poznańskiego.

Pierwsze miejsca zdobyli przedstawiciele Kanady z pochodzenia Filipińczycy, dwaj bracia na co dzień pracujący w hotelach przy dekoracji stołów z owoców i warzyw, brązowy medalista to Mistrz Świata 2010 i 2011 pochodzący z Poznania Michał Mizuła.

Na zakończenie pierwszego dnia festiwalowego odbył się Ice Show, czyli spotkanie żywiołów z gorącymi sercami przedstawicieli zawodników, którzy na festiwalowej scenie wyczarowali wśród ognia, fajerwerków, laserów, dymów i ekscytującej oprawy muzycznej lodowe koziołki.

W niedzielę, jak co roku, Festiwal Rzeźb lodowych skończył się wielkim konkursem głównym, w którym wszystkie ekipy wykonują prace dowolne przez osiem godzin, który również wygrali przedstawiciele Kanady, przed Polską i Czechami.

Równocześnie na Starym Rynku trwa Betlejem Poznańskie z pięknie udekorowaną okazałą choinką, świątecznymi dekoracjami, czterema bramami i wieloma straganami z akcesoriami świątecznymi i punktami z grzańcem o wielu smakach oraz Jarmark Adwentowy na historycznym Placu Wolności.

Jarmark przyciąga odwiedzających sam z siebie, a jak ktoś spacerował wcześniej po Starym Rynku, Chwaliszewie, Placu Kolegiackim i innych zakamarkach poznańskiej Starego Miasta to dociera do nowszej części czyli na Plac Wolności dla kolejnych atrakcji kulinarnych i rozrywkowych.
Na chętnych czeka wielkie młyńskie koło i świąteczne wesołe miasteczko. Całość łączy kolejna brama świetlna na ulicy Paderewskiego.

Wśród odwiedzających wszystkie atrakcje jak i wśród sprzedawców nie brakuje gości z wielu stron Polski i z zagranicy. Kolejna tradycja na wielkopolskiej mapie turystycznych atrakcji obok oprócz obchodów Św. Marcina przyciąga rzesze turystów.
Dla bezpieczeństwa i ułatwienia ruchu pieszego w okolicach wokół jarmarków ograniczono ruch kołowy, co dodatkowo sprzyja spacerom po wszystkich atrakcjach.

Do stolicy Wielkopolski na Festiwal Rzeźb Lodowych przyjechali zawodnicy z wielu państw, oprócz Polski udział brali przedstawiciele Czech, Filipin, Hiszpanii, Iraku, Kanady, Malezji, Meksyku, Serbii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

 

{gallery}9488{/gallery}