Rusza budowa centrum treningowego Ryanair w Krakowie

Ryanair rozpoczął dziś (28 marca) budowę Centrum Symulatorowo-Treningowego Grupy Ryanair w Krakowie. Inwestycja warta 130 mln euro wygeneruje 150 miejsc pracy i zostanie oddana do użytku w 2025 roku.

Krakowskie centrum to najnowsza inwestycja Grupy Ryanair w Polsce. Przewoźnik dostarczy 10 innowacyjnych symulatorów lotu, stworzy ponad 150 nowych miejsc pracy i będzie szkolić pilotów samolotów Boeing B737 oraz załogi pokładowe w całej Europie.

Wybór Krakowa jako lokalizacji projektu to efekt wieloletniej współpracy z miastem Kraków, województwem małopolskim oraz Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice – największą bazą Ryanair w Europie Środkowo-Wschodniej (11 zbazowanych samolotów, ponad 80 tras w sezonie lato 2024).

„Ogłaszamy dzisiaj rozpoczęcie budowy najnowocześniejszego, wartego 130 mln euro centrum symulatorowo-treningowego Grupy Ryanair. To pierwsza taka inwestycja w Polsce realizowana właśnie przez Grupę Ryanair.

Chcemy podkreślić kluczową rolę Polski dla Ryanair. W ciągu ostatnich dwóch dekad Ryanair stał się wiodącą linią lotniczą w kraju, bazującą 42 samoloty i zatrudniającą ponad 2,5 tys. osób. Nasza linia czarterowa Buzz dynamicznie się rozwija w Polsce. Ponadto, inwestujemy w IT (Ryanair Labs Wrocław), obsługę techniczną samolotów (centrum serwisowe we Wrocławiu), a teraz także w nowoczesne centrum szkoleniowe w Krakowie o wartości 130 milionów euro” – powiedział Michael O’Leary, prezes Grupy Ryanair.

„Cieszymy się, że linie lotnicze Ryanair wybrały właśnie Kraków na miejsce tak ważnej inwestycji. Takie inicjatywy oparte na wdrażaniu nowoczesnych technologii szczególnie sprzyjają rozwojowi miasta. Budowa nowego centrum symulatorowo-treningowego w Krakowie umacnia jego pozycję jako ważnego ośrodka innowacji.

Jestem przekonany, że ta współpraca przyniesie wymierne korzyści dla każdej ze stron, powstaną nowe miejsca pracy, wzrośnie bezpieczeństwo podróżujących, a inwestycja pozytywnie wpłynie na rozwój turystyki” – dodał Jacek Majchrowski, prezydent Miasta Kraków.

„Cieszę się, że Grupa Ryanair rozwija się w Polsce i że kolejna duża inwestycja tego przewoźnika będzie zlokalizowana właśnie w Krakowie. Chcemy, aby Polska i Krakow postrzegane były przez inwestorów jako bezpieczne i atrakcyjne miejsce do rozwoju biznesu. Dzięki współpracy z Grupa Ryanair już wkrótce staniemy się jednym z największych centrów szkoleniowych pilotów, załóg lotniczych i mechaników w Europie. To ogromny impuls dla gospodarki i transfer do Polski najnowszych technologii. Doceniamy wkład Ryanair w rozwój turystyki i gospodarki Krakowa, Małopolski oraz innych regionów naszego kraju” – podkreślił Sekretarz Stanu Ireneusz Raś, Ministerstwo Sportu i Turystyki.

„Małopolska to najlepsze miejsce do tego typu inwestycji. Bardzo się cieszę, że Ryanair inwestuje właśnie w Krakowie – stolicy naszego regionu. To niebywała szansa rozwojowa i promocyjna dla Małopolski” – powiedział Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski.

„Prognozy międzynarodowych ekspertów lotniczych wskazują w najbliższej przyszłości na szybki wzrost ruchu pasażerskiego w Polsce i na całym świecie. Tym bardziej cieszy fakt, że centrum szkoleniowe ulokowane tuż obok Kraków Airport stanie się kuźnią kadr dla przyszłych pracowników branży lotniczej. To również wielka szansa na powstawanie nowych miejsc pracy w Krakowie i Małopolsce a także promocja naszego regionu na arenie międzynarodowej co napawa nas wielką dumą” – podsumował Radosław Włoszek prezes zarządu Kraków Airport.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac, pierwsze szkolenia w Centrum Szkoleniowo-Treningowym Ryanair ruszą w drugiej połowie 2025 roku.