Ruch lotniczy w Polsce rośnie w siłę

archiwum Lotniska w Katowicach

Według raportu Urzędu Lotnictwa Cywilnego, przewozy pasażerskie w pierwszym kwartale 2017 roku w Polsce zwiększyły się aż o 17 proc w porównaniu z analogicznym okresem 2016 roku.

Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, powiedział: “Wyniki przewozów pasażerskich w pierwszym kwartale 2017 roku są kontynuacją pozytywnych trendów z poprzednich okresów. Tym dobrym rezultatom towarzyszyły znaczące zmiany, dotyczące zarówno przewozów jak i udziału poszczególnych przewoźników na rynku, oraz obsługiwanych przez nich kierunków.”

W pierwszym kwartale 2017 roku dynamika ruchu międzynarodowego w Polsce była o blisko 8 punktów procentowych wyższa w porównaniu do przewozów zrealizowanych przez porty ACI (Airports Council International).

Przyczyniły się do tego głónie przewozy regularne – odnotowano na nich o 829 tys. pasażerów więcej w porównaniu do pierwszego kwartału 2016 roku.

Liderem w przewozach międzynarodowych jest Ryanair, który odnotował też największe wzrosty pod względem ilościowym (+227 tys. pasażerów).

Niewiele mniejszy wzrost w 2017 roku odnotował PLL LOT (+224 tys.).

Dynamika przewozów krajowych w polskich portach lotniczych kształtowała się także na znacznie wyższym poziomie niż w portach ACI. Polski rynek odnotował wzrost krajowych przewozów pasażerskich na poziomie aż 31 proc..

Samson dodał: “Głównym motorem tak dynamicznego wzrostu jest nadrabianie zaległości w stosunku do krajów Europy Zachodniej. Obecnie latamy rzadziej niż statystyczny Europejczyk ,ale, jak pokazują dane za pierwszy kwartał, polski rynek bardzo szybko rośnie odnotowując coraz lepsze wyniki. Przyczyn tak dynamicznego rozwoju lotnictwa w Polsce upatruję m.in. w rosnącej konkurencji na rynku przewozów, aktywności narodowego przewoźnika PLL LOT oraz wzrostu zamożności Polaków.”

Według danych ULC, w dalszym ciągu bardzo dobre wyniki odnotowali przewoźnicy niskokosztowi, w szczególności Ryanair i Wizz Air. Drugi rok z rzędu PLL LOT zwiększył oferowanie na istniejących już trasach, lub otworzył nowe, przez co również wygenerował 21 proc. wzrost liczby pasażerów. W pierwszym kwartale większość portów odnotowała dodatnie dynamiki ruchu. Nieznaczny spadek wystąpił tylko w przypadku lotnisk: Bydgoszcz- Szwederowo, Warszawa/Modlin i Lublin.

Liderem wzrostu pod względem ilościowym było lotnisko Chopina w Warszawie, które obsłużyło ponad 664 tys. pasażerów więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. W dalszej kolejności wysokie wzrosty odnotowały porty Kraków-Balice, Gdańsk im. L. Wałęsy oraz Wrocław-Strachowice. 

W ramach przewozów regularnych największe wzrosty ilościowe były w przypadku Wielkiej Brytanii, a następnie Włoch, Ukrainy i Hiszpanii. Po nieco słabszych wynikach z 2016 roku, w pierwszym kwartale także przewozy czarterowe uzyskały znacznie lepsze wyniki. Choć najpopularniejszym kierunkiem, podobnie jak w analogicznym okresie 2016 roku, była Hiszpania, to największe wzrosty ilościowe odnotowano w przypadku Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu, Izraela czy Kuby.