Rowerem górskim po Epirze

Cycling_01_photo P Merakos
Na zdjęciu: Rowerzyści w Epirze. Źródło: P. Merakos / Archiwum GNTO

Epir to region w północnej Grecji, stromy i górzysty, poprzecinany górami i rzekami, przez co jest idealny dla entuzjastów rowerów górskich. Jadąc z północy na południe, mija się łańcuchy górskie poprzecinane żyznymi równinami i dolinami. Lasy i wyżyny Epiru to idealne miejsce na wycieczki rowerowe. Majestatyczny masyw Tymfi, z okalającymi go rozległymi, nietkniętymi lasami, górskimi jeziorami i niemal pionowymi zboczami górskimi jest idealny do jazdy na rowerze górskim pośród zapierających dech w piersiach widoków.

Jej najwyższy szczyt, Gamila wznosi się na wysokość 2497 metrów, a jego wysokogórskie łąki to dom dla bardzo interesującej flory i fauny. To pasmo górskie staje się jeszcze bardziej imponujące, gdy wąwóz Vikos (z rzeźbiącą go rzeką Voidomatis) ostrym cięciem definiuje jego południowo-zachodnią ścianę, podczas gdy wąwóz rzeki Aoos tworzy jego północno-wschodnią ścianę. Wąwóz Vikos to formacja o długości około 15 kilometrów, z niemal prostopadłymi ścianami skalnymi o wysokości około 1000 metrów. Narodowy rezerwat leśny Vikos-Aoos został utworzony w celu ochrony nieskażonego środowiska naturalnego pasma górskiego Tymfi oraz dwóch otaczających go głębokich wąwozów rzecznych. Rezerwat przyrody obejmuje wiele stref wysokościowych, co przekłada się na ilość zróżnicowanych mikroklimatów, pozwalających na rozkwit ogromnej różnorodności gatunków roślin na stosunkowo niewielkiej powierzchni rezerwatu, przyciągając także wiele gatunków zwierząt, które znajdują tam bezpieczne schronienie.

Jazda na rowerze górskim jest uważana za bardzo przyjazną dla środowiska formę turystyki, przez co jest w pełni dozwolona na terenie rezerwatu przyrody. Punktem startowym dla wszystkich wypraw do rezerwatu jest miejscowość Konitsa. Jest to urocze, niewielkie miasteczko z kamiennymi domami i wąskimi uliczkami. Miejscowość służy jako miejsce spotkań dla miłośników przyrody, ponieważ znajduje się w pobliżu Narodowego Rezerwatu Leśnego Vikos-Aoos, który obejmuje swym zasięgiem pobliskie wąwozy. Jeden z najbardziej spektakularnych górskich szlaków rowerowych zaczyna się w miejscowości Gannadio na wysokości 800 metrów i zatacza koło o długości 42 km do Konitsy. Wyjątkowy krajobraz, zachwycające widoki i wszechogarniająca zieleń zapewniają rowerzystom niespotykane wrażenia.

nikolopoulos_mountainbikingepirus-gamila
Na zdjęciu: Rowerzyści w Epirze. Źródło: A. Nikolopoulos / Archiwum GNTO

Różnica wysokości od najniższego do najwyższego punktu tej trasy rowerowej wynosi 1700 metrów. Wkrótce po opuszczeniu Gannadio trafisz do lasu, gdzie możesz podziwiać wiele odmian drzew, od platanów i orzechów laskowych, przez cedr i jodłę, od buka po sosnę nizinną i sosnę czarną. Pedałując w tym nieustannie zmieniającym się kalejdoskopie kształtów i kolorów można doświadczyć natury wszystkimi istniejącymi zmysłami.

Najbardziej odpowiednie pory roku na kolarstwo górskie w Epirze to wiosna i jesień. Latem najlepiej unikać południowych upałów i ostrego, palącego słońca.

Różnorodność bazy hotelowej w Konitsy i okolicach na pewno zadowoli miłośników rowerów górskich, a doświadczeni przewodnicy są zawsze dostępni i tylko czekają na okazję, by wprowadzić gości w magiczny świat rowerowych wycieczek po tej wyjątkowej okolicy.

Materiał informacyjny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej, źródło: http://www.visitgreece.gr

Logo Grecji