Rok 2103 w turystyce – raport WTM

AG

Więcej podróży, coraz większa rola urządzeń mobilnych oraz usług P2P.

Z okazji targów World Travel Market w Londynie, opublikowano raport dotyczący trendów w turystyce. Poniżej podstawowe wnioski wynikające z tego opracowania.
Turystyka światowa wciąż się rośnie, liczba podróży osiągnęła w 2013 roku rekordowy wynik – 1,1 mld, co oznacza, w porównaniu z rokiem 2012, wzrost o 5,1 proc. Według prognoz, w roku 2014 wzrost podróży wyniesie 4,7 proc.
Autorzy raportu oczekują dalszego rozwoju, zwłaszcza rynków azjatyckich, co będzie związane z powiększaniem się klasy średniej. Rośnie sprzedaż usług hotelowych, najbardziej w Ameryce Północnej i Azji. Kontynuują ekspansję tani przewoźnicy i coraz częściej z ich usług korzystają biznesmeni. W najbliższym pięcioleciu oczekiwany jest dalszy, intensywny rozwój personalizacji usług, mobilnych rezerwacji, P2P.
Jeśli chodzi o Europę, to raport podkreśla recesję we Włoszech, zastój we Francji oraz słabsze od oczekiwanych, wyniki turystyki niemieckiej. Na tym kontynencie wciąż coraz lepsze wyniki osiągają linie lotnicze, konsumenci zaś coraz częściej poszukują tańszych możliwości noclegów, coraz częściej też szukają opcji P2P. W Europie daje się zauważyć wzrost turystyki przyjazdowej, zwłaszcza z rynków wschodzących.

Sukces wynajmu bezpośredniego, usług P2P, takich serwisów, jak Airbnb i HomeAway, pozwala prorokować, że coraz więcej turystów będzie z korzystać z takiej opcji. Obserwuje się rosnące zainteresowanie możliwością noclegów połączonych ze wspólnymi posiłkami z gospodarzami z korzystaniem z lokalnej kuchni. Właśnie poznawanie lokalnej kuchni uznawane jest za najlepszy sposób na spotkania z ludźmi i tym samym poznawanie danego kraju. Autorzy raportu jako przykład korzystania z nowego sposobu podróżowania podają jeden z popularniejszych portali internetowych – EatWith.com. On właśnie oferuje turystom możliwość spróbowania prawdziwej miejscowej kuchni, przy jednym stole z lokalnymi mieszkańcami.
Stworzona w roku 2012 roku w Brukseli sieć Bookalokal w tym roku istnieje już w 20 krajach. To także propozycja lokalnej kuchni, warsztatów gastronomicznych i wycieczek po okolicy. Wspomniany EatWith rozpoczął działalność w 2013 roku w Hiszpanii i Izraelu i obecnie obejmuje 21 miast. To właśnie sektor usług podróży połączonych z lokalną gastronomią, będzie według raportu, jednym z najszybciej rozwijających się w ciągu najbliższych pięciu lat. Równie silnie będzie się rozwijać rezerwowanie tego usług turystycznych on-line za pomocą urządzeń bezprzewodowych. Ostatnio firma Priceline wykupiła serwis OpenTable, zaś TripAdvisor kupił La Fourchette.
W roku 2013 roku, wartość sprzedaży usług turystycznych na świecie wyniosła 590 mld dolarów, co stanowiło 27 proc. całości sprzedaży usług turystycznych. Autorzy raportu prognozują, że w regionie Azja-Pacyfik, wartość usług turystycznych on-line wzrośnie z 90 mld w roku 2013, do 180 mld w roku 2018.
Na całym świecie, jeszcze przed 2018 rokiem, rezerwacje turystyczne za pomocą urządzeń bezprzewodowych będą stanowić 35 proc. rezerwacji on-line.
Właśnie rozwój rezerwacji za pomocą urządzeń mobilnych i P2P, mają być trendami wiodącymi w turystyce w najbliższych latach. Sprzedaż tych urządzeń ma wzrosnąć z 9 mln w roku 2013 do 180 mln w roku 2016. Przodować będą: Sony SmartWatch, Samsung Galaxy Gear i Google Glass. Google również wprowadziła system operacyjny w zegarku – Android Wear. Podobne rozwiązanie na wiosną wprowadzi do sprzedaży na wiosnę 2015 roku, Apple (Apple Watch).
Raport tradycyjnie podsumowuje poszczególne rynki. Najciekawszym jest Bliski Wschód. Liczba podróżujących wzrosła w roku 2013 o 4,4 proc. w stosunku do roku 2012 i trend też będzie podtrzymany dzięki wzrostowi zarówno przychodów, jak i PKB w krajach regionu. Przyjazdy na Bliskim Wschodnim wzrosną w roku 2014 o 10,9 proc., zaś w roku 2015 – o 10,14 proc. Ten wzrost region zawdzięcza kilku, wyjątkowo spokojnym i bogatym dzięki ropie destynacjom. Przykładowo: Dni Designu w Dubaju przyciągnęły 12 150 gości, z czego aż 40 proc. było z zagranicy, podczas, gdy Tydzień Designu w Bejrucie odwiedziło ok. 4 000 gości, głównie krajowych.
Raport zwraca uwagę na rozwój hotelarstwa na świecie. To już czwarty z rzędu rok wzrostu sprzedaży noclegów, w roku 2013 wyniósł o 5,2 proc., w roku 2014 ma wynieść 6,5 proc. Inne obiekty noclegowe zanotowały wzrost o 3 proc. w roku 2013 i mają rok 2014 zakończyć z wynikiem + 4,5 proc.