Rok 2014 rekordowy dla lotniska w Monachium

archiwum Munich Airport

39,7 mln pasażerów obsłużył w roku 2014 port lotniczy w stolicy Bawarii. To o prawie 3 proc. (milion pasażerów) więcej niż rok wcześniej. Dynamiczny wzrost ruchu pasażerskiego jest wynikiem głównie nasilenie ruchu w drugiej połowie roku.

Michael Kerkloh, prezes zarządu monachijskiego lotniska powiedział: „Z tak dobrymi wynikami, lotnisko monachijskie dokłada się do sukcesu gospodarczego Bawarii, szczególny wpływ mając na rozwój bawarskiej turystyki.”

Na dobry wynik lotniska miał wpływ także wysoki współczynnik obłożenia samolotów korzystających z Monachium – wyniósł on w ubiegłym roku 75,9 proc. Monachijskie lotnisko zanotowało 377 tys. startów i lądowań (spadek w porównaniu z 2013 rokiem o 1,4 proc.).

Michael Kerkloh skomentował: „W 2015 roku nie tylko przekroczymy próg 40 mln obsłużonych pasażerów, ale i pobijemy rekord startów i lądowań samolotów.”

Najwięcej pasażerów odnotowana w ruchu europejskim – było ich 24 mln (o 3 proc. więcej niż rok wcześniej). Najlepsze wyniki odnotowano na rejsach do Hiszpanii, Grecji i Włoch. Największy zaś wzrost liczby pasażerów odnotowano w segmencie lotów międzykontynentalnych – o 7 proc, do 6,2 mln osób. Szczególnie dobre wyniki dały nowe trasy: Houston, Meksyk i Szanghaj oraz zwiększona liczba lotów do Abu Zabi. Pasażerów podróżujących po kraju obsłużono 9,3 mln, czyli tyle samo, co w 2013 roku.