Rekordowa liczba noclegów Polaków w Dreźnie

Widok na Łabę z Mostu Fryderyka Augusta w Dreźnie. /fot. Mieczysław Pawłowicz
Widok na Łabę z Mostu Fryderyka Augusta w Dreźnie. /fot. Mieczysław Pawłowicz

Drezno i Kraina Łaby odbudowują turystykę do poziomu sprzed pandemii. Polacy stanowią największą grupę spośród odwiedzających.

Drezno i Kraina Łaby w 2023 r. po raz kolejny udowodniła swą wysoką atrakcyjność zarówno dla turystów prywatnych jak i biznesowych. Z łączną liczbą noclegów 5,5 mln wskaźnik odbudowy ruchu turystycznego osiągnął 91 proc. w porównaniu do rekordowego jak dotychczas roku 2019.

„Podróżowanie znów sprawia przyjemność i wspólnie udało nam się sprawić, iż wiele osób z kraju i zagranicy umieściło Drezno i Krainę Łaby na mapie swych wyjazdowych planów – powiedziała Annekatrin Klepsch, burmistrz Drezna, odpowiedzialna za sprawy kultury, nauki i turystyki.”

W porównaniu z rokiem ubiegłym region odnotował wzrost zarówno w liczbie noclegów, jak i przyjazdów średnio w podobnej wysokości 15 proc. Dla samego miasta Drezna wskaźnik odbudowy ruchu turystycznego w porównaniu do roku 2019 wyniósł w odniesieniu do liczby noclegów nawet 94 proc. Miasto jest głównym motorem wzrostu dla całego regionu.

Polska przekracza pułap 100 tys. noclegów w ciągu roku

Polska pozostaje liderem wśród zagranicznych rynków, a z wynikiem 114 192 noclegów w 2023 r. jako pierwszy w historii Drezna i Krainy Łaby rynek zagraniczny przekroczyła pułap 100 tys. noclegów w ciągu jednego roku. Na kolejnych miejscach uplasowały się USA (74 tys.), Austria (71 tys) i Szwajcaria (70 tys.). 83 proc. wszystkich noclegów rezerwują goście z Niemiec.

„Rynek krajowy jest generalnie dla Drezna największym rynkiem źródłowym – wyjaśnia Corinne Miseer, dyrektor zarządzająca Dresden Marketing GmbH (DMG) – największy potencjał rozwoju dostrzegamy jednak w rynkach zagranicznych i w 2023 roku świetnie to wykorzystaliśmy. Nasze najważniejsze zagraniczne rynki źródłowe rosły w porównaniu do 2022 roku, jak Polska o 32 proc. czy Szwajcaria o 36 proc.”

Drezno i Kraina Łaby „go TikTok”

Drezno i Kraina Łaby są atrakcyjne dla różnych grup docelowych. Celem dotarcia do nich, DMG rozszerza swoją obecność w przestrzeni cyfrowej. Od niedawna można na platformie TikTok śledzić kanał @VisitDresdenElbland. Kanał uzupełnia dotychczasową aktywność DMG w mediach społęcznościowych na  Facebooku, Instagramie i YouTube oraz pozostałe kanały online jak główna strona internetowa oraz
cyfrowy magazyn „Dresden Magazin” .