Raport POT – jakie atrakcje turystyczne w Polsce są najpopularniejsze

AG

Wśród zamków najpopularniejszy jest Wawel, wśród parków narodowych – Tatrzański, zaś najchętniej odwiedzaną latarnia morską jest ta na przylądku Rozewie. Polska Organizacja Turystyczna opublikowała raport “Frekwencja w atrakcjach turystycznych”.

 

Badanie frekwencji w atrakcjach turystycznych na zlecenie POT, wykonał dr hab. Zygmunt Kruczek, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Jak podkreślił w podsumowaniu swojego raportu, większość atrakcji, zwłaszcza takich jak zabytki – obiekty architektury, techniki, pomniki, miasta lub dzielnice wpisane na listę UNESCO czy listę Pomników Historii nie ma monitoringu frekwencji odwiedzających. Samorządy w niektórych miastach badają co prawda ruch turystyczny, ale wyniki tych badań nie pozwalają oszacować dokładnie frekwencji.
Z kolei, według dr Kruczka, frekwencja w festiwalach, imprezach plenerowych, inscenizacjach bitew, itp., również jest podawana szacunkowo, w zależności od szacujących a więc nieprecyzyjna.
Analiza obejmuje 364 atrakcji. Najwięcej atrakcji zaliczono do grupy II obiektów dziedzictwa kulturowego, które pierwotnie służyły innym celom, a z czasem zmieniły funkcje (85 proc.), ale w tej grupie znalazły się muzea (216 placówek). Na drugim miejscy znajdują się obiekty przyrody (9,5 proc.), głównie parki narodowe, a na trzecim wydarzenia, imprezy (około 4 proc.). Najmniejszym zbiorem są parki rozrywki z reguły odmawiające udzielania informacji o frekwencji (2 proc.).

Największą frekwencję wśród parków narodowych zanotowano w Tatrzańskim Parku Narodowym, który odwiedziło prawie 3 mln turystów, następnie w Karkonoskim – 2 mln turystów, a 1,5 mln zwiedziło park Woliński. Na te trzy parki przypada 60 proc. wszystkich zwiedzających. Najmniejszą frekwencję notuje się natomiast w parkach Narwiańskim (12 tys.), Drawieńskim (25 tys.) i Poleskim (28 tys.).
Wśród badanych jaskiń największa frekwencję ma Grota Łokietka w Ojcowie (ponad 92 tys.) oraz Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie (ponad 80 tys.) i Jaskinia Ciemna w Ojcowie (58 tys.) odwiedzających.

W kategorii dziedzictwa kulturowego, wykazano prawie 300 atrakcji m.in.:, zamki (wykorzystywane na cele muzealne, hotelowe, albo będące w trwałej runie), pałace, dwory oraz obiekty wpisane na listę UNESCO (14 wpisów, 28 obiektów).

Jeśli chodzi o zamki, to największą frekwencję odnotowano na Wawelu; tylko oddziały Państwowych Zbiorów Sztuki mieszczące się na Wzgórzu Wawelskim odwiedziło w 2013 roku 1,25 mln osób. Zamek Królewski w Warszawie odwiedziło 600 tys. osób, zamek w Malborku – 418 tys.. Na dalszych miejscach znalazły się zamki w Książu (244 tys.), Niedzicy (224 tys.), Ogrodzieńcu (128 tys.), Chęcinach (118 tys.) i Kórniku (62 tys.).

Liderem w zespołach pałacowo-parkowych, jest tutaj Pałac w Wilanowie z ogrodami i towarzyszącymi oddziałami (np. Muzeum Plakatów) – ponad 2,8 mln osób. Niewiele ustępuje mu zespół pałacowo- parkowy Łazienki w Warszawie z 2,1 mln odwiedzających.
W innych pałacach frekwencja była mniejsza: w Łańcucie (319 tys.), Pszczynie (171 tys.), Nieborowie (81 tys.) czy Kurozwękach (93 tys.).

Wśród zabytków techniki najbardziej popularna jest Kopalnia Soli w Wieliczce – Trasa Turystyczna – 1,2 mln zwiedzających w 2013 roku. Kopalnia Soli w Bochni odnotowała 150 tys. gości. Trzecie miejsce zajmuje w tej kategorii Zabytkowa Kopalnia Srebra i Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach (61 tys.), a podziemna trasa turystyczna wraz z muzeum w Nowej Rudzie około 36 tys. Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku przyciągnął 45 tys. turystów. Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku wraz z Kopalnią Złota przyciąga 175 tys. turystów, zaś Kopalnia Krzemienia Pasiastego – Krzemionki – 35 tys. odwiedzających, kopalnia soli w Kłodawie 27 tys., a Chełmskie Podziemia Kredowe około 20 tys

W kategorii obiektów archeologicznych, na pierwszym miejscu znajduje się Biskupin – ponad 166 tys. turystów (Festyn Archeologiczny, gości od 50 do 30 tys. widzów). Skansen archeologiczny w Trzcinicy, zwany Karpacką Troją odwiedza 40- 60 tys. rocznie, zaś rezerwat archeologiczny kamienne Kręgi w Odrach i Węsiorach – 7 tys. odwiedzających.

Liderem w kategorii latarni morskich jest Latarnia morska Rozewie (102 tys.), wyprzedzając latarnie na Helu (54 tys.) , Krynicy Morskiej (43 tys.) i Gąskach (30 tys.).
Na czele listy miejsc pielgrzymkowych są: Częstochowa (4 mln), Kraków – Łagiewniki (2 mln), Zakopane – Krzeptówki (2 mln), Kalwaria Zebrzydowska (1,2 mln) oraz Licheń (1,1 mln).

W roku 2012, polskie muzea odwiedziło 26,7 mln osób, w tym 11,3 mln osób zwiedziło muzea bezpłatnie. Zorganizowane grupy młodzieży szkolnej stanowiły 19,6 proc. ogółu zwiedzających. Najwyższą frekwencję odwiedzających wykazuje Muzeum Pamięci Auschwitz – Birkenau (1,5 mln w 2013 roku), na drugim i trzecim miejscu plasują się dwie placówki muzealne Krakowa ze swoimi oddziałami. Muzeum Historyczne miasta Krakowa odwiedziło w 2013 roku. 940 tys., w tym Podziemia Rynku 440 tys., a Fabrykę Schindlera 270 tys. Muzeum Narodowe w Krakowie odnotowało w tym samym roku frekwencję na poziomie 726 tys., w tym Galeria Malarstwa w Sukiennicach 224 tys. Na czwartym miejscu znajduje się Muzeum Powstania Warszawskiego (490 tys.), potem Muzeum Narodowe we Wrocławiu (466 tys.) wraz z oddziałem Panorama Racławicka (260 tys.).

Wśród skansenów największą liczbą odwiedzających wykazało Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (130 tys.) wyprzedzając Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni (127 tys.) i Park Etnograficzny w Olsztynku (86 tys.).

Największą frekwencję wśród parków z dinozaurami może się pochwalić Jura Park w Bałtowie (320 tys. odwiedzających w 2013 r.) wyprzedzając Jura Park w Krasiejowie (210 tys.) i Park Dinozaurów Nowiny Wielkie (35 tys.). w lubuskim.

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center