Rankomat: Polacy coraz chętniej wykupują klauzulę alkoholową na wakacje

fot. Raphaël Biscaldi / unsplash

Specjaliści Rankomat.pl sprawdzili dokąd najchętniej latamy w 2022 roku. Do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych wakacyjnych kierunków powraca USA. Latamy głównie w weekendy, na miejscu plażując lub zwiedzając w gronie rodziny i znajomych. Tylko 10 proc. uprawia w czasie wakacji sporty podwyższonego ryzyka. Polacy podróżują coraz bardziej odpowiedzialnie, wykupując na wakacje klauzulę alkoholową.

Raport podsumowujący zagraniczne wakacje Polaków w 2022 roku został przygotowany na podstawie danych klientów rankomat.pl, zgromadzonych w kalkulatorze ofert ubezpieczeń turystycznych w okresie od czerwca do sierpnia 2022 r.

Chorwacja wciąż na pierwszym miejscu, za nią Włochy i Grecja

Wakacje 2022 to trzeci rok z rzędu, w którym Polacy najchętniej wyjeżdżają podczas urlopu do Chorwacji. 17 proc. klientów porównywarki (o 8 p.p. mniej w stosunku do roku 2021) odpoczywało nad Adriatykiem. Na drugim miejscu znalazły się Włochy. W tym roku słoneczna Italia przyciągnęła 9 proc. turystów (to o 1 p.p. mniej niż w okresie ubiegłorocznych wakacji).  Z kolei 6 proc. podróżujących wskazało Grecję, jako miejsce docelowe swojego urlopu.

Tuż za Grecją plasuje się Słowacja, którą w tym roku odwiedziło 5 proc. turystów – to o 2 p.p. więcej niż w wakacje 2021. Do Turcji podczas wakacji 2022 również wyjechało 5 proc. użytkowników porównywarki, a do Stanów Zjednoczonych – które w tym roku ponownie powróciły do łask podróżujących – 4 proc.. Z takim samym wynikiem procentowym w zestawieniu znalazła się również Hiszpania – 4 proc.

W tegorocznych wynikach porównywarki znalazł się również nasz zachodni sąsiad – Niemcy, z wynikiem na poziomie 3 proc. Na przedostatnim miejscu ex aequo z Niemcami pojawiła się nieobecna w poprzednich dwóch latach Wielka Brytania. TOP 10 wakacyjnych kierunków zamyka Bułgaria z wynikiem 2 proc. Polacy wrócili więc nie tylko do wyjazdów wypoczynkowych, ale znów odwiedzają biskich za granicą oraz podróżują w celach zawodowych.

Jak wakacje poza Europą, to Turcja, Egipt i Tunezja

Dwa lata temu kierunki pozaeuropejskie w wyniku pandemicznego chaosu w ogóle nie pojawiły się w top 10 zestawiania.

Tymczasem w tym roku Turcja znalazła się na 7. miejscu, a tuż za nią Stany Zjednoczone, których jeszcze rok temu nie było nawet w pierwszej dwudziestce.

Wciąż jednak mniejszą popularnością niż przed pandemią cieszy się Afryka. Tylko 1 proc. klientów rankomat.pl wybrało się do Egiptu, a 0,7 proc. z nich do Tunezji.

Urlop 2022 nie krótszy niż tydzień

Polacy w planowaniu długich urlopów pozostają konsekwentni. Aż 51 proc. odpoczywających za granicą, zdecydowało się na wakacyjny wyjazd trwający od 8 do 14 dni. Co ciekawe, co czwarty turysta wyjechał na wakacje trwające ponad dwa tygodnie. 16 proc. urlopowiczów zaplanowało wakacje na czas od 4 do 7 dni, a 8 proc. pozwoliło sobie na szybkie wakacje w przedziale 1–3 dni.

W roku poprzednim aż 6 proc. podróżujących wybierało wyjazdy dłuższe niż 30 dni. Podczas tegorocznych wakacji, w przypadku tak długiego urlopu, wskaźnik spadł do poziomu 0,6 proc.

Polska plażuje i zwiedza

Urlopowicze z naszego kraju podczas wakacyjnych wyjazdów zdecydowanie stawiają na odpoczynek. Aż 87 proc. podróżnych wskazało, że podczas urlopu ma zamiar wypoczywać lub zwiedzać. Jedynie 10 proc. Polaków planowało bardziej aktywne wakacje, połączone z nurkowaniem lub uprawianiem innych sportów. Tylko 3 proc. letnich wyjazdów dotyczyło podróży w celach zawodowych.

Ubezpieczenie kupujemy na ostatnią chwilę, za to z klauzulą alkoholową

Aż 58 proc. klientów porównywarki nie zdecydowało się na zakup polisy z wyprzedzeniem – podróżujący wybierali ochronę na czas wakacji w dniu wyjazdu lub do 3 dni przed nim. Rośnie jednak grupa urlopowiczów, którzy wolą ubezpieczenie znaleźć wcześniej – w tym roku taką decyzję podjęło aż 42 proc. Polaków.

W wakacje korzystamy z życia, ale chcemy robić to bezpiecznie. Z danych rankomat.pl wynika, że aż 85 proc. zakupionych w okresie letnim polis to te posiadające w zakresie ochrony klauzulę alkoholową – dostępną w pakiecie (taki wariant wybrało 76 proc. klientów) lub za dodatkową składką (na tę opcję zdecydowało się 9 proc. ubezpieczających się).

Polisy odporne na inflację. Ubezpieczenie na wakacje 2022 od 4,75 zł

Turyści planujący w tym roku wyjazdy wakacyjne musieli liczyć się z szalejącą drożyzną. Więcej płaciliśmy za noclegi, wyżywienie czy dodatkowe atrakcje. Tymczasem ceny ubezpieczeń pozostają bez zmian. Najwięcej na zakup polisy przeznaczali podróżujący do Stanów Zjednoczonych – aż 14,70 zł/dzień. USA słynie z wysokich kosztów leczenia i turyści woleli wybierać bardziej rozbudowane pakiety z wysokimi sumami gwarantowanymi.

Najmniej za ubezpieczenie płacili wyjeżdżający do Chorwacji – 6,92 zł. Polisa do Grecji, Włoch, Bułgarii, Niemiec i Wielkie Brytanii średnio kosztowała około 7-8 zł za dzień ochrony. Niespełna 9 zł na ubezpieczenie przeznaczali podróżujący do Turcji.

“Przy wyborze ochrony na czas wakacji nie warto kierować się tylko ceną. O wiele ważniejszym czynnikiem jest zakres ubezpieczenia. Powinno ono zapewniać odpowiednie sumy gwarantowane kosztów leczenia – 30 000 euro w Europie i od 50 000 euro wzwyż w pozostałych krajach świata” – mówi Patrycja Pałka, specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl

“Ochronę należy także dopasować do charakteru swojej podroży. Planujący aktywne wakacje powinni rozszerzyć polisę o uprawienie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Plażowiczom wystarczy podstawowa ochrona, ale za to mogą dokupić klauzulę alkoholową obejmującą zdarzenia, do których może dojść pod wpływem napojów wyskokowych” – dodaje.

Rankomat: wakacje na Mazurach droższe od pobytu w Hiszpanii