Rankomat.pl sprawdza, jak Polacy dbają o bezpieczeństwo wakacyjnych wyjazdów

Polisa turystyczna to nieodzowny element spokojnego i bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji. Jednak jakie jest podejście Polaków do ubezpieczeń podróżnych? Według badania przeprowadzonego przez rankomat.pl, jeden na czterech Polaków zawsze decyduje się na zakup polisy przed wyjazdem na zagraniczny urlop, ale już co piąty polski turysta decyduje się na podróż bez wykupionej ochrony ubezpieczeniowej.

Wraz ze startem letniego sezonu urlopowego Rankomat.pl zbadał podejście Polaków do zakupu ubezpieczenia podróżnego. Jak wynika z badania multiporównywarki ubezpieczeń i produktów finansowych, 26 proc. Polaków zawsze kupuje polisę turystyczną przed wyjazdem na zagraniczny urlop. Nieco większa grupa, bo 28 proc. czasami zapomina zabrać ze sobą na wyjazd polisę, choć docenia wagę i korzyści płynące z ubezpieczenia. Natomiast 20 proc. często decyduje się na wyjazdy bez ochrony ubezpieczeniowej.

„Wyjeżdżając za granicę, nawet na kilka dni, zawsze powinniśmy pamiętać o spakowaniu do walizki ubezpieczenia podróżnego. Odpowiednio dobrana polisa turystyczna ochroni nas przed niespodziewanymi kosztami nagłej choroby lub nieszczęśliwego zdarzenia. Dotyczy to nawet podróżujących po terytorium UE z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, która w pewnych sytuacjach nie pomoże, np. w przypadku transportu medycznego do Polski” – mówi Robert Pelczar z Rankomat.pl.

Ubezpieczenia podróżne, a pandemia Covid-19

Mulitporównywarka rankomat.pl sprawdziła także, jak na zainteresowanie polskich turystów zakupem ubezpieczenie turystycznego wpłynęła niedawna pandemia Covid-19. Podczas jej trwania firmy ubezpieczeniowe dopasowały zakres ochrony oferowanych produktów o specjalne rozszerzenia, chroniące przed negatywnymi skutkami zakażenia koronowirusa podczas pobytu poza Polską.

Jak wynika z badania, tylko 20 proc. Polaków przyznaje, że z powodu Covid-19 zaczęło bardziej świadomie podchodzić do ubezpieczenia turystycznego i kupuje je częściej niż to miało miejsce przez epidemią koronawirusa. Natomiast dla połowy ankietowanych trzy sezony wakacyjne w cieniu zagrożeń i ograniczeń związanych z Covid-19 nie są wystarczającym argumentem dla częstszego zakupu ubezpieczenia turystycznego.

„Polacy na nowo cieszą się ze swobody podróżowania i nie przywiązują już tak dużej wagi do zagrożeń wynikających z Covid-19. Jednak część ubezpieczycieli nadal oferuje w polisach turystycznych ochronę przed konsekwencjami zakażenia koronawirusem I kosztów z tym związanych. Dla własnego spokoju i bezpieczeństwa, wybierając ubezpieczenie turystyczne, warto porównać kilka ofert i wziąć pod uwagę tę polisę, która będzie oferowała ochronę przed skutkami zachorowania na Covid-19 podczas zagranicznego urlopu” – mówi Michał Gołota, brand manager Rankomat.pl.

Badanie zostało przeprowadzone przez Rankomat.pl na próbie reprezentatywnej dla dorosłych Polaków w wieku 18-65 lat. Ankieta była realizowana online i obejmowała 858 respondentów.