Rajd „Szerpów tatrzańskich“ po 30

archiwum chatapodrysmi.sk

Mężczyźni będą biegli z ciężarem 60 kg, kobiety – 20 kg. Trasa: Popradzki Staw – Schronisko pod Rysami.

Cztery schroniska tatrzańskie po stronie słowackiej są zaopatrywane przez tzw. nosiczów (tragarzy). N drewnianych stelażach (tzw. krosnach) , codziennie wnoszą całe zaopatrzenie. Na ogół jest to od 50 do 80 kg. Rekordziści na trasach do poszczególnych schronisk wnosili ponad 100 kilo, absolutnym rekordzistą z roku 1999, jest Laco Kulanga (210 kg wniesionych do Chaty Zamkowskiego).
Praca ta, wykonywana latem przede wszystkim przez studentów, jest płatna (75 centó1) za kilogram), a sami nosicze nazywają się półżartobliwie „Szerpami tatrzańskimi”.
Od 30 lat, z inicjatywy wieloletniego nosicza i chatara (gospodarza) schroniska pod Rysami – Victora Beranka, w październiku nosicze organizują Sherpa Rallye. Większość zawodów odbywała sie na trasie Popradzki Staw – schronisko pod Rysami. Kilk arazy były wyjątki, m.in. w 1999, kiedy zawodnicy wnosili materiały do odbudowy spalonej nieco wczesniej Zbójnickiej Chaty.
Pomysłodawca uczestniczy w zawodach co roku, kilkakrotnie wygrywał. Pierwszym zaś, który wygrał trzy razy z rzędu był Miro Jilek, chatar ze schroniska Tery’ego (zrezygnował w tym roku z prowadzenia schroniska).
W tym roku rajd odbędzie się już w najbliższą niedzielę (19 października) na klasycznej trasie Popradzki Staw – Chata Pod Rysami. Start nastąpi o godz. 11.00 przy schronisku nad Popradzkim Stawem. Startować można w dwóch głównych kategoriach:
Mężczyźni – krosno z 60 kg
Kobiety – krosno z 20 kg
Mężczyźni powyżej 60 lat (za każdy rok powyżej 60 lat mogą odjąć sobie 3 kg z krosna)

Dzieci do 12 roku życia, wystartują w Sherpa Baby, na łatwiejszej trasie przystanek elektriczki Popradzki Staw – schronisko nad Popradzkim Stawem (start o godz. 9.00).

Kontakt z organizatorem: Viktor Beránek, tel +421 903 181051
www.chatapodrysmi.com