Pusta Parma, kilka atrakcji turystycznych „na wakacjach”

Parma jeszcze czeka na tłumy turystów
Katedra i Baptysterium w Parmie/fot. MM

Korzystne ceny biletów lotniczych do Bolonii zachęcają, by zwiedzić atrakcje regionu Emilia Romagna. Jednym z bardziej rozpoznawalnych miast, do których można zrobić jednodniowy wypad z Bolonii jest Parma.

Bardzo korzystne i dogodne są połączenia pociągiem. Ze stacji Bologna Centrale do Parmy odjeżdżają co Ok. 20 minut, bilet powrotny kosztuje niecałe 15 euro, jedzie się godzinę.

Parma na wyłączność

W Parmie ze stacji kolejowej do centrum historycznego idzie się około 10 minut, wszystkie atrakcje turystyczne są w zasięgu spaceru. Aby „zaliczyć” te najważniejsze bez pośpiechu, z przerwą na mały lunch – koniecznie złożony z parmezanu, prosciutto (i prosecco), potrzeba około czterech godzin.

Kopuła Baptysterium/fot. MM

Tego lata miasto jest prawie puste, turystów widzi się z rzadka, Parmę i jej atrakcje mamy prawie na wyłączność. Niestety, ten kij ma dwa końce – część obiektów jest zamkniętych a to ze względu na epidemię a to z powodu urlopu. Dotyczy to również niektórych knajpek.

Nie zwiedzimy więc w środku ufundowanego przez Gauco Lombardiego muzeum Marii i Luizy i Napoleona, znajdującego się przy Placu Powstańca, ani kościoła św. Piotra przy Piazza della Steccata. Nieczynny jest również dekorowany freskami Correggia Camera San Paolo w dawnym klasztorze benedyktynek.

Klasztor Benedyktynek Parma
Wnętrze dawnego klasztoru Benedyktynek w Parmie / fot. MM

Z „epidemicznymi” obostrzeniami, ale czynne są inne najważniejsze atrakcje miasta. Można swobodnie zwiedzić Palazzo della Pilotta i znajdujący się w nim gmach ogromnego Teatru Farnese. Zrekonstruowany po bombardowaniu w 1944 wykonany w całości z drewna nadal robi ogromne wrażenie.

Teatr Farnese Parma
Wnętrze Teatru Farnese w Parmie / fot. MM

Parmigiano i parmigiano

Podobnie jak katedra i znajdujące się tuż obok baptysterium – jeden z najbardziej zachwycających przykładów późnoromańskiej architektury we Włoszech. Bilet do baptysterium łączony jest z muzeum diecezjalnym i warto z tego skorzystać. Wizyta jest krótka, jednak późnośredniowieczne rzeźby, które możemy tam podziwiać są warte tego niewielkiego zachodu.

Fasada katedry w Parmie/fot. MM

Pięknie dekorowana wewnątrz bazylika Santa Maria della Staccata w sobotę czynna była od 15, ale warto zaczekać do tej godziny, by podziwiać malowidła zdobiące kopuły i sklepienie prezbiterium (Trzy panny mądre i trzy panny głupie autorstwa Parmigiano).

Trzy panny mądre głupie autorstwa Parmigiano/fot. MM

Przydomek parmeńskiej artysty słusznie kojarzy się z serem o tej samej nazwie. Sklepy z lokalnymi, słynnymi na cały świat specjałami to kolejny punkt obowiązkowy pobytu. Za kilogram szynki parmeńskiej zapłacić trzeba 13 euro, przystawka z serem parmezanem w roli głównej w restauracji to koszt 6 euro.

Szynka parmeńska/MM

Ceny w Parmie niestety nie rozpieszczają i miejscami dorównują tym, które znamy z Wenecji. W centrum historycznym za kieliszek wina trzeba zapłacić od 3 do 4 euro, ceny pizzy zaczynają się od 7 euro.

Fragment ekspozycji w Muzeum Diecezjalnym/MM
Freski w kościele Santa Maria Steccata/fot. MM