Próba zamachu stanu w Turcji zamieszała w turystyce

archiwum sabahdaily.com

7,5 tys. Polskich turystów odpoczywa obecnie w Turcji, w której doszło do nieudanej próby zmachu stanu. Touroperatotrzy podjęli różne decyzje, trzech odwołało dzisiejsze loty.

Najwięcej klientów w Turcji ma w tej chwili Wezyr – niewiele ponad 4 tysiące klientów, Itaka – 2 700, Rainbow – kilkuset, Neckermann – 70. Szacuje się, że ok. 7,5 tys. polskich turystów przebywa obecnie w Turcji.
Trzech polskich touroperatorów odwołało dzisiejsze loty: Exim Tours, Itaka oraz TUI.

Z kolei Neckermann wydał komunikat, w którym ogłosił, że “klienci wybierający się do tego kraju z wylotem w terminie 16-20.07.2016 mają możliwość zmiany kierunku na inny wg. dostępności oferty Neckermanna lub mogą odstąpić od zawartej umowy ze zwrotem kosztów imprezy turystycznej. Loty do Turcji, jak i powroty, odbywają się zgodnie z planem.”

Rzecznik prasowy Neckermann, Magdalena Plutecka, napisała: “Na bieżąco monitorujemy sytuację pozostając w kontakcie zarówno z koncernowym sztabem kryzysowym, jak i serwisem miejscowym.”

Dzisiaj samolotem o 11.30 miało wylecieć 40 klientów Neckermanna.

Magdalena Plutecka dodała: “24 z nich a więc 60 proc. zdecydowało się polecieć, nie mamy na razie informacji o rezygnacjach klientów na inne loty.”

MSZ wydało komunikat, w którym zaapelowało: „W związku z zamachem stanu w Turcji, który miał miejsce 15 lipca br. Ministerstwo Spraw Zagranicznych kategorycznie odradza wszelkich podróży do tego kraju do czasu ustabilizowania sytuacji”. Nie podniesiony jednak został stopień alertu, nadal obowiązuje trzeci.

Polska Izba Turystyki z kolei, w swoim komunikacie uspokaja: “Nie ma żadnych sygnałów, aby ostatnie wydarzenia w Ankarze wpłynęły na bezpieczeństwo przebywających obecnie na Riwierze Tureckiej polskich klientów biur podróży zrzeszonych w izbie. Sytuacja w stolicy i utrudnienia komunikacyjne nie sprzyjają podróży do Ankary i Stambułu i potwierdzają wcześniejsze decyzje podjęte w tej sprawie przez touroperatorów. W kurortach na Riwierze Tureckiej jest spokojnie, a wypoczynek turystów nie został zakłócony. Obecnie na terenie Turcji przebywa ok. 7400 klientów biur podróży zrzeszonych w Polskiej Izbie Turystyki. Według naszych informacji całościowa liczba klientów odpoczywających w Turcji jest niewiele większa.
Obecny (trzeci) poziom alertu wydanego przez MSZ powoduje, że touroperatorzy podejmują indywidualne decyzje związane z realizacją imprez turystycznych.”