Praga jest szóstym najpopularniejszym miejscem spotkań na świecie

Według najnowszych danych, czeska stolica poprawiła wyniki rok do roku nie tylko pod względem liczby organizowanych spotkań i konferencji, ale także pod względem liczby uczestników tych wydarzeń. W 2023 roku w Pradze odbyło się prawie 5 tys. wydarzeń, w których uczestniczyło prawie 700 tys. osób. W międzynarodowym porównaniu Praga znalazła się również na szóstym miejscu w rankingu najbardziej atrakcyjnych miejsc spotkań na świecie. Wyprzedziła miasta takie jak Madryt, Seul, Londyn, Berlin czy Tokio.

W 2023 roku, według danych zgromadzonych przez Praskie Biuro Kongresowe i Czeski Urząd Statystyczny, odbyło się łącznie 4 889 spotkań i konferencji w Pradze, z udziałem 691 103 uczestników, co stanowi wzrost o 25 proc. i 12 proc. rok do roku odpowiednio. Jednak to wciąż za mało, aby przekroczyć rekordowy rok 2019.

„Pod względem liczby uczestników osiągnęliśmy prawie 97 proc. wyniku z 2019 roku, ale pod względem liczby wydarzeń osiągnęliśmy tylko 82 proc.” – mówi Roman Muška, dyrektor zarządzający Prague Convention Bureau, organizacji oficjalnie reprezentującej praski przemysł spotkań.

„Dane te tylko potwierdzają trend z ostatnich lat, kiedy to odbywa się mniej spotkań i konferencji, ale za to ze znacznie wyższą frekwencją uczestników. W naszych statystykach widzimy, że liczba wydarzeń, w których uczestniczyło 500 lub więcej osób wzrosła z roku na rok. Jednocześnie obserwujemy wzrost średniej długości wydarzenia, głównie ze względu na gwałtowny wzrost liczby spotkań trwających cztery lub więcej dni oraz spadek w segmencie krótszych, głównie dwudniowych wydarzeń” – dodaje.

Powrót wydarzeń międzynarodowych

W swoich dokumentach strategicznych dotyczących turystyki, Praga postawiła sobie za cel pozyskanie klientów o wysokiej wartości netto, w szczególności uczestników spotkań. Nie tylko nie obciążają oni destynacji w głównym sezonie turystycznym, ponieważ kongresy odbywają się najczęściej w miesiącach wiosennych i jesiennych, ale także mają średnio do trzech razy wyższe wydatki w porównaniu z przeciętnymi turystami. Przyciąganie wyszukanej grupy klientów jest również skuteczne dzięki powrotowi międzynarodowych wydarzeń eksperckich do Pragi.

Według danych Prague Convention Bureau, liczba międzynarodowych spotkań i konferencji w Pradze wzrosła o 54 proc. rok do roku, równoważąc tym samym proporcje wydarzeń międzynarodowych (49,3 proc.) i lokalnych (50,7 proc.).

„W dłuższej perspektywie większość wydarzeń pochodzi z kontynentu europejskiego (88 proc.). Jeśli jednak skupimy się na poszczególnych krajach, w 2023 roku Stany Zjednoczone Ameryki powróciły na pierwsze miejsce wśród krajów źródłowych po czterech latach, a następnie Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Belgia” – wyjaśnia Roman Muška.

Nauki medyczne, ekonomia, finanse i biznes oraz IT i technologie od dawna należą do najczęstszych tematów, o których delegaci przyjeżdżają do Pragi.

Praga od dawna jest pierwszym wyborem organizatorów międzynarodowych wydarzeń w Czechach. Według danych Czeskiego Urzędu Statystycznego, w 2023 roku 35,5 proc. wszystkich wydarzeń organizowanych w Republice Czeskiej odbyło się w stolicy Czech. Na kolejnych miejscach znalazły się region południowomorawski (18,9 proc.), ołomuniecki (8,3 proc.) i środkowoczeski (7,4 proc.).

W rankingu opracowywanym corocznie przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Konferencji i Kongresów (ICCA) na podstawie liczby spotkań z międzynarodową frekwencją i udziałem ponad 50 delegatów, Praga zajęła w tym roku szóste miejsce na świecie, a w Europie obroniła swoje piąte miejsce. Chociaż rok do roku stolica Czech gościła o 4 proc. więcej wydarzeń stowarzyszeniowych spełniających kryteria ICCA, Praga została zdetronizowana z pierwszej piątki przez Singapur, który wspiął się z 13. na drugie miejsce w 2022 roku. Branża turystyczna, podobnie jak branża spotkań, zaczęła się rozwijać później w Azji w porównaniu z resztą świata, ze względu na długotrwałe ograniczenia związane z pandemią. Obecnie obserwujemy powrót azjatyckich destynacji w pełnej sile, z Seulem (10.), Tokio (13.) i Bangkokiem (15.) w pierwszej piętnastce miejsc kongresowych.

„Wzrost liczby kongresów wynika głównie ze wspólnych wysiłków wszystkich zainteresowanych stron w ostatnich latach. W większości przypadków od uruchomienia samego procesu kandydowania do późniejszej realizacji dużych spotkań stowarzyszeń mija kilka lat. Aby jednak pozostać w czołówce miejsc docelowych spotkań w przyszłości, musimy nadal rozwijać i inwestować w przemysł spotkań. Oprócz kongresów, na których koncentrujemy się od dłuższego czasu i które są systematycznie wspierane przez miasto Praga w formie różnych zachęt, nie możemy zaniedbywać segmentu konferencji korporacyjnych i imprez incentive, które mają wysokie wskaźniki wydatków w destynacjach” – komentuje Roman Muška.

Jaki będzie rok 2024?

Od 2022 roku możemy obserwować ożywienie przemysłu spotkań nie tylko w Pradze, ale także w innych światowych destynacjach. Co więcej, według najnowszego raportu „ICCA 60 Years Report”, liczba kongresów wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 60 lat, więc konkurencja, z jaką musi zmierzyć się Praga, jest duża. Raport ten zakładał również, że na całym świecie w 2023 roku liczba wydarzeń powróci do 90 proc. z 2019 roku., a liczba delegatów do 95 proc., co stolica Czech osiągnęła tylko częściowo. Według szacunków ekspertów w 2024 roku branża kongresowa powinna przekroczyć dane z 2019 roku o 37 proc. pod względem liczby delegatów i 1 proc. pod względem liczby wydarzeń.