Ponad 4 mln turystów odwiedziło Poznań w 2023 roku

Nieco ponad 4 mln osób przyjechało do Poznania w 2023 roku. Blisko milion z nich skorzystało z oferty poznańskich hoteli, które dzięki temu zanotowały najlepsze obłożenie w historii. Tak wynika z danych zebranych przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną (PLOT) w ramach Poznańskiego Barometru Turystycznego.
PLOT zaprezentował coroczne wyniki badań turystycznych prowadzonych od 2012 roku w ramach Poznańskiego Barometru Turystycznego. Łączna liczba osób odwiedzających Poznań szacowana jest na 4,03 mln osób, w tym 968 tys. to osoby korzystające z noclegu. Tak wynika z danych dostarczonych przez firmę Selectivv, która monitoruje ruch telefonów komórkowych.
Obłożenie poznańskich hoteli sięgnęło w 2023 roku 63,4 proc. (dane firmy STR) i jest najlepszym wynikiem w historii. Przed pandemią w 2019 roku wyniosło 60,8 proc. Dane te potwierdzają wyniki z Głównego Urzędu Statystycznego, według których w 2023 roku sprzedano w Poznaniu 1,39 mln noclegów.
Wśród turystów zagranicznych najwięcej było turystów z Niemiec (21 proc.), Stanów Zjednoczonych (15 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (11 proc.). Na uwagę zasługują wysokie wzrosty przyjazdów turystów z Włoch (wzrost o 32 proc.) oraz Hiszpanii (wzrost o 41 proc.). W 2023 roku bardzo dobre wyniki osiągnęły poznańskie atrakcje turystyczne i muzea.
Prym wśród atrakcji wiodą Termy Maltańskie, z których usług skorzystało 2,11 mln osób. W Nowym ZOO zameldowało się 417 tys. osób, w Starym ZOO 337 tys., a w Palmiarni 260 tys. Z kolei najpopularniejsze muzea to Muzeum Narodowe w Poznaniu z frekwencją na poziomie 134 tys. osób, na drugim miejscu uplasowało się Muzeum Sztuk Użytkowych (127 tys.), a podium zamyka podpoznańskie Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (102 tys.).
Nowa współpraca z Tourism Innovation Hub MasterCard
PLOT pochwalił się także podjęciem współpracy z firmą MasterCard i dołączeniem do Tourism Innovation Hub MasterCard, co zaowocuje wkrótce bardzo dokładnymi danymi dotyczącymi wydatków turystów w Poznaniu. Dziś wiemy, że osoby przyjezdne odpowiadają za 35 proc. wszystkich wydatków w mieście, a najwięcej na jedną wizytę, bo aż 271 euro na osobę, wydają Amerykanie.
POWIĄZANE WPISY
18 marca 2026
Szczyrk podsumowuje zimowy sezon: coraz więcej zagranicznych gości
Szczyrk Mountain Resort zakończył sezon zimowy 2025/2026, notując wzrost liczby gości –…
0 Komentarzy2 Minuty
18 marca 2026
Triverna: Polacy coraz częściej zamieniają świąteczny stół na weekend w hotelu
Choć święta spędzane w domu są silnie zakorzenione w polskiej tradycji, coraz więcej osób…
0 Komentarzy3 Minuty
17 marca 2026
Rusza II edycja Podlaskiego Bonu Turystycznego
Już w sobotę, 21 marca rusza druga edycja Podlaskiego Bonu Turystycznego. Bony generować…
0 Komentarzy3 Minuty
17 marca 2026
Poznań stawia na zielone wydarzenia. Kolejna odsłona Destination Poland Green Academy
13 marca 2026 roku w hotelu Puro Poznań Stare Miasto odbyły się warsztaty Destination…
0 Komentarzy3 Minuty
16 marca 2026
Lubuskie stawia na social media. Nowy etap działań LOTUR
Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna wchodzi w nowy etap promocji regionu, mocniej…
0 Komentarzy1 Minuty
16 marca 2026
Rusza plebiscyt Travelist Hotel Star 2026. Eksperci i goście wskażą najlepsze hotele w Polsce
Najlepsze hotele w Polsce ponownie powalczą o tytuł Travelist Hotel Star. W tym roku do…
0 Komentarzy2 Minuty
16 marca 2026
XVIII FPT: turysta w krawacie zamiast tłumu? Eksperci o roli MICE w rozwoju miast
Czy turysta biznesowy może być odpowiedzią na problem overtourismu? Czy mniejsza liczba…
0 Komentarzy2 Minuty
13 marca 2026
Poznań z nową atrakcją dla najmłodszych. Wkrótce otwarcie muzeum Kici Koci
Poznań przygotowuje się na otwarcie Kiciokociolandii, pierwszego w kraju muzeum…
0 Komentarzy3 Minuty
10 marca 2026
Ladies in Blue: networking i inspiracje dla kobiet z branży MICE
Kolor niebieski symbolizuje nadzieję, spokój i bezpieczeństwo, czyli wartości, które dla…
0 Komentarzy1 Minuty










