Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

wtorek, 30 maj 2017 23:08

Dawid Lasek rozstaje się z MSiT

Napisane przez Adam Gąsior
Dawid Lasek Dawid Lasek archiwum MSiT

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w środę Dawid Lasek przestanie być podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za turystykę w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Nie najlepiej ostatnio się dzieje w turystyce. W MSiT najpierw krótko (nieco ponad dwa miesiące) podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za turystykę była Dorota Dulińska. Zapowiadała w rozmowie z portalem WaszaTurystyka.pl daleko idące zmiany zarówno w departamencie turystyki w resorcie, jak i POT (czytaj TUTAJ). Niestety 19 lutego 2016 roku zrezygnowała ze stanowiska.

26 kwietnia funkcję podsekretarza stanu objął Dawid Lasek. Urodził się w 1975 roku, od piętnastu lat pracuje w Euroregionie Karpackim, od dziewięciu jest jego wiceprezesem. Wcześnie współpracował z Uniwersytetem Papieskim w Krakowie. W Euroregionie m.in. zajmował się budową marki Carpathia oraz promowaniem produktu Carpathia na rynku szwajcarskim, organizacją cyklicznego Alpejsko - Karpackie Forum Współpracy. W rozmowie z portalem WaszaTurystyka.pl przedstawił swoją wizję rozwoju turystyki: "Moją wizją jest aktywizacja podmiotów, organizacji i struktur także na poziomie lokalnym. Mam na myśli przede wszystkim Lokalne Organizacje Turystyczne i Lokalne Grupy Działania. Przyszedłem do MSiT z przekonaniem, że środowiska, które tworzą fundament piramidy turystycznej będą odgrywały najważniejszą rolę w rozwoju turystyki w Polsce w najbliższych latach." (czytaj TUTAJ)

Lasek mocno przyspieszył prace na Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym (zaczał on funkcjonować pod koniec ubiegłego roku) oraz nad nową ustawą o usługach turystycznych. Forsował projekt Domu Polskich Turystycznych Marek Terytorialnych. Ten ostatni pomysł wciąż jest na etapie przygotowawczym, ale nie ulega wątpliwości, że bez zebrania funduszy (mowa była o 200 mln złotych) projekt przepadnie. Czy po odejściu Laska z resortu MSiT dalej będzie pracował nad Domek Marek Turystycznych? Najprawdopodobniej pomysł zostanie zarzucony lub odłożony.

O odejściu Laska z MSiT mówiono od dłuższego czasu. Według jednych źródeł chciał sam odejść, bo inaczej sobie wyobrażał pracę w MSiT. Lasek znany jest jako praktyk, w stolicy trzeba bawić się w politykę a więc ulegać wpływom partyjnym, rządowym, różnej maści doradców. Według innych źródeł, o jego odejściu zdecydował minister Bańka - od pewnego czasu ich zdania na temat przyszłości turystyki różniły się.

Nie lepsza sytuacja jest w Polskiej Organizacji Turystycznej. Najpierw następcą prezesa Rafała Szmytke został ceniony w branży Wojciech Fedyk. Nie przetrwał na stanowisku nawet roku. Z wyborem jego następcy nie było łatwo. Najpierw miał nim być Rafał Gucia (zrezygnował z powodów osobistych), potem prezesem POT został Marek Olszewski. Ten jednak nie może się “dorobić” zastępcy. Po odejściu Bartłomieja Walasa POT wciąż nie ma wiceprezesa a ostatni konkurs na to stanowisko został unieważniony.

Branża turystyczna w Polsce ma się dobrze, wszystko wskazuje na to, że rok 2017 będzie rekordowy zarówno w turystyce wyjazdowej, jak i w przyjazdowej. Branża istnieje i rozwija się mimo przeszkód geopolitycznych, gospodarczych kryzysów. I pewnie przetrwa niezależnie od tego, kto zasiadać będzie na stołkach ministerialnych i prezesowskich. Jednak dla dobra turystyki dobrze byłoby, żeby i na tych stołkach sytuacja ustabilizowała się. W czerwcu do Sejmu trafi tekst nowej ustawy o usługach turystycznych, w tym jeszcze roku miał powstać projekt nowej ustawy o POT. To ważne ustawy dla branży turystycznej i każda zmiana na stanowiskach mających wpływ na legislację budzi obawy, czy kolejne mianowane osoby podołają wyzwaniom. Czy następcą Laska będzie fachowiec z turystyki czy człowiek wybrany po linii partyjnej? Zamiast pracy i skupienia się na konkretach będziemy w najbliższym czasie obserwowali wdrażanie się następcy w pracę resortu, wysłuchiwać będziemy o nowych pomysłach. Oczywiście każdemu trzeba dać szansę, tylko dajmy szansę na dokończenie roboty a nie tylko na jej rozpoczęcie.