Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

wtorek, 30 maj 2017 23:08

Dawid Lasek rozstaje się z MSiT

Napisane przez Adam Gąsior
Dawid Lasek Dawid Lasek archiwum MSiT

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w środę Dawid Lasek przestanie być podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za turystykę w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Nie najlepiej ostatnio się dzieje w turystyce. W MSiT najpierw krótko (nieco ponad dwa miesiące) podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za turystykę była Dorota Dulińska. Zapowiadała w rozmowie z portalem WaszaTurystyka.pl daleko idące zmiany zarówno w departamencie turystyki w resorcie, jak i POT (czytaj TUTAJ). Niestety 19 lutego 2016 roku zrezygnowała ze stanowiska.

26 kwietnia funkcję podsekretarza stanu objął Dawid Lasek. Urodził się w 1975 roku, od piętnastu lat pracuje w Euroregionie Karpackim, od dziewięciu jest jego wiceprezesem. Wcześnie współpracował z Uniwersytetem Papieskim w Krakowie. W Euroregionie m.in. zajmował się budową marki Carpathia oraz promowaniem produktu Carpathia na rynku szwajcarskim, organizacją cyklicznego Alpejsko - Karpackie Forum Współpracy. W rozmowie z portalem WaszaTurystyka.pl przedstawił swoją wizję rozwoju turystyki: "Moją wizją jest aktywizacja podmiotów, organizacji i struktur także na poziomie lokalnym. Mam na myśli przede wszystkim Lokalne Organizacje Turystyczne i Lokalne Grupy Działania. Przyszedłem do MSiT z przekonaniem, że środowiska, które tworzą fundament piramidy turystycznej będą odgrywały najważniejszą rolę w rozwoju turystyki w Polsce w najbliższych latach." (czytaj TUTAJ)

Lasek mocno przyspieszył prace na Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym (zaczał on funkcjonować pod koniec ubiegłego roku) oraz nad nową ustawą o usługach turystycznych. Forsował projekt Domu Polskich Turystycznych Marek Terytorialnych. Ten ostatni pomysł wciąż jest na etapie przygotowawczym, ale nie ulega wątpliwości, że bez zebrania funduszy (mowa była o 200 mln złotych) projekt przepadnie. Czy po odejściu Laska z resortu MSiT dalej będzie pracował nad Domek Marek Turystycznych? Najprawdopodobniej pomysł zostanie zarzucony lub odłożony.

O odejściu Laska z MSiT mówiono od dłuższego czasu. Według jednych źródeł chciał sam odejść, bo inaczej sobie wyobrażał pracę w MSiT. Lasek znany jest jako praktyk, w stolicy trzeba bawić się w politykę a więc ulegać wpływom partyjnym, rządowym, różnej maści doradców. Według innych źródeł, o jego odejściu zdecydował minister Bańka - od pewnego czasu ich zdania na temat przyszłości turystyki różniły się.

Nie lepsza sytuacja jest w Polskiej Organizacji Turystycznej. Najpierw następcą prezesa Rafała Szmytke został ceniony w branży Wojciech Fedyk. Nie przetrwał na stanowisku nawet roku. Z wyborem jego następcy nie było łatwo. Najpierw miał nim być Rafał Gucia (zrezygnował z powodów osobistych), potem prezesem POT został Marek Olszewski. Ten jednak nie może się “dorobić” zastępcy. Po odejściu Bartłomieja Walasa POT wciąż nie ma wiceprezesa a ostatni konkurs na to stanowisko został unieważniony.

Branża turystyczna w Polsce ma się dobrze, wszystko wskazuje na to, że rok 2017 będzie rekordowy zarówno w turystyce wyjazdowej, jak i w przyjazdowej. Branża istnieje i rozwija się mimo przeszkód geopolitycznych, gospodarczych kryzysów. I pewnie przetrwa niezależnie od tego, kto zasiadać będzie na stołkach ministerialnych i prezesowskich. Jednak dla dobra turystyki dobrze byłoby, żeby i na tych stołkach sytuacja ustabilizowała się. W czerwcu do Sejmu trafi tekst nowej ustawy o usługach turystycznych, w tym jeszcze roku miał powstać projekt nowej ustawy o POT. To ważne ustawy dla branży turystycznej i każda zmiana na stanowiskach mających wpływ na legislację budzi obawy, czy kolejne mianowane osoby podołają wyzwaniom. Czy następcą Laska będzie fachowiec z turystyki czy człowiek wybrany po linii partyjnej? Zamiast pracy i skupienia się na konkretach będziemy w najbliższym czasie obserwowali wdrażanie się następcy w pracę resortu, wysłuchiwać będziemy o nowych pomysłach. Oczywiście każdemu trzeba dać szansę, tylko dajmy szansę na dokończenie roboty a nie tylko na jej rozpoczęcie.

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.