Polska czwartym największym rynkiem turystycznym w Chorwacji. Ponad milion gości w 2023

Morskie Organy w Zadarze / ©CNTB/ fot. Luka Esenko

Jak informuje Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce – według danych systemu eVisitor od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku, do Chorwacji przyjechało łącznie 1 084 127 gości z Polski, którzy zrealizowali 6 666 213 noclegów, co oznacza wzrost przyjazdów o 3,38 proc. oraz wzrost noclegów o 0,13 proc. w porównaniu do roku 2022.

Całościowo chorwacka branża turystyczna odnotowała w poprzednim roku 20,6 mln przyjazdów oraz 108 mln noclegów. Wśród rynków zagranicznych generujących najwięcej przyjazdów turystycznych do Chorwacji, Polacy zajmują czwarte miejsce, ustępując jedynie Niemcom, Słoweńcom oraz Austriakom. W porównaniu do rekordowego dla chorwackiej turystyki roku 2019 odnotowano wzrost przyjazdów z Polski o 11,85 proc. oraz 8,55 proc. wzrost noclegów naszych rodaków.

„W ubiegłym roku Chorwacja umocniła swoją pozycję jednego z najbardziej pożądanych kierunków w Europie. Widać to nie tylko po wynikach turystyki, ale także po innych wskaźnikach, takich jak przychody z turystyki, które również rosną i zgodnie z przewidywaniami, również mają być rekordowe. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynkach jak i globalną sytuację geopolityczną i makroekonomiczną, możemy stwierdzić, że rok 2024 będzie rokiem pełnym wyzwań. Będzie to jednak także rok, w którym poprzez realizację naszych działań promocyjnych i kampanii planujemy utrzymać konkurencyjność chorwackiej turystyki poprzez promowanie zrównoważonego rozwoju i jakości” – powiedział Kristjan Staničić, dyrektor Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.

„W czołówce najczęściej odwiedzanych przez polskich turystów regionów znajdują się województwa splicko-dalmatyńskie, istryjskie oraz zadarskie. Z kolei Omiš, Makarska, Baška Voda, Zadar, Orebić to miejscowości cieszące się wśród naszych rodaków największą popularnością” – informuje Małgorzata Kowalska, dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

Rośnie popularność zakwaterowania na kempingach

Wyjazdy zrealizowane przez Polaków za pośrednictwem biur podróży stanowią ok. 23 proc., a zdecydowana większość to przyjazdy indywidualne. Według danych systemu eVisitor w roku 2023 odnotowano rosnącą popularność zakwaterowania na kempingach. Był to wzrost przyjazdów o 10,03 proc. oraz noclegów o 8,15 proc. w porównaniu do roku 2022. Powyższe dane wskazują na trend samodzielnego planowania podróży.

W roku 2023 odnotowano wzrost zainteresowania turystycznego województwami kontynentalnymi, co stanowi obiecujący trend. Województwo krapińsko-zagorskie cieszy się wzrostem na poziomie 11,08 proc. w przypadku przyjazdów i skokiem o 17,88 proc. w przypadku noclegów. W województwie karlovačkim wzrost przyjazdów wyniósł 9,57 proc., a noclegów 7,33 proc., natomiast w województwie varaždińskim odnotowano wzrost przyjazdów o 7,55 proc. i noclegów o 9,01 proc.

„Rok 2023 to dla nas nie tylko stały już wzrost liczby polskich turystów w Chorwacji, ale również rozwój turystyki poza utartymi szlakami. Wzrost zainteresowania województwami kontynentalnymi, pokazuje, że podróżujący z Polski coraz chętniej odkrywają nowe miejsca w Chorwacji. To dla nas sygnał, że nasze działania i promocja różnorodnych atrakcji przynoszą oczekiwane rezultaty” – podsumowuje Małgorzata Kowalska.