Peru – nowa tablica poświęcona polskim odkrywcom Kanionu Colca

materiały prasowe

W miasteczku Chivay, stolicy prowincji Calloma w południowym Peru, w którym to znajduje się słynny już na cały świat Kanion Colca, 29 czerwca, w obecności Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Peru, Izabeli Matusz oraz władz na czele z burmistrzem prowincji Romulo Andres Tinta Caceres dokonano powtórnego odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej wyczynowi polskich kajakarzy z wyprawy Canoandes’79, którzy w 1981 dokonali eksploracji dziewiczego Kanionu Colca.

W uroczystości wzięli udział dwaj uczestnicy wyprawy: Jerzy Majcherczyk i Andrzej Piętowski, turyści z Polski i USA oraz mieszkańcy Chivay i prowincji.
Warto wspomnieć, że po raz pierwszy tablica pamiątkowa została odsłonięta w maju 2006 z okazji 25 rocznicy odkrycia kanionu przez Polaków. Tablica w połowie 2012 roku została zdjęta z powodu renowacji całego rynku. Niestety po renowacji tablica nie powróciła na swoje miejsce. Dopiero dzięki wspomnianych uczestników wyprawy oraz Ambasady Polskiej wykonano nową większą tablicę dokładnie z tymi samymi napisami w trzech językach, hiszpańskim, polskim i angielskim z godłami Peru i Polski.
Odsłonięcia tablicy dokonali; Pani Ambasador RP Isabela Matusz wraz z burmistrzem Dr. Romulo Andres Tinta Caceres w towarzystwie dwóch uczestników wyprawy Canoandes; Jurka Majcherczyka i Andrzeja Pietowskiego. Tradycyjnie przy takich okazach rozbito na szczęście dzbanek lokalnego piwa chicha.
W swoim wystąpieniu burmistrz Tinta Caceres w imieniu własnym i całej społeczności dziękował Polakom za odkrycie kanionu. Natomiast Ambasador Matusz, przypomniała historię odkrycia kanionu przez polskich kajakarzy i mocno podkreśliła, ze po odkryciu Polacy a szczególnie obecni tutaj Andrzej i Jurek nie zapomnieli o kanionie a oddali sporą część swojego życia dla promocji Kanionu Colca a także do wspierania miejscowej ludności. To dzięki ich działaniom do Peru zaczęło przyjeżdżać coraz więcej turystów spragnionych zobaczenia Kanionu Colca i okolicy.

Kolejnymi mówcami byli Majcherczyk i Piętowski. Najpierw Jurek po polsku powitał obecnych polskich turystów i prosił ich aby stali się ambasadorami tego miejsca i wydarzenia w którym wzięli udział. Przypomniał również, że nie tylko on ale cała jego rodzina była zaangażowana w promocje i dalsza eksploracje tego specjalnego miejsca. Wraz z trzema synami od lat dziewięćdziesiątych wspomagał najbiedniejsze wioski w całej dolinie a szczególnie wioskę Huambo, gdzie do teraz opiekuje się szkołą podstawową im, Jana Pawła II.
Majcherczyk zorganizował również dwie międzynarodowe wyprawy naukowe „Colca Condor 2008 i 2009″, których celem było dokończenie eksploracji ostatniego dziewiczego odcinka kanionu o nazwie „Cruz del Condor”.
Andrzej zaś opowiedział o swojej działalności promocyjnej kanionu w Stanach Zjednoczonych i o szkole językowej w Chivay w której to wielu lat uczy dzieci i młodzież z Chivay języka angielskiego. Przedstawił on grupkę woluntariuszy- młodych Polaków i Polek , którzy w tym roku przyjechali aby przez 3 wakacyjne miesiące uczyć w jego szkole.

Napis na tablicy głosi:

Z TEGO MIEJSCA W DNIU 13 MAJA 1981 ROKU WYRUSZYŁA
POLSKA AKADEMICKA WYPRAWA KAJAKOWA
„CANOANDES’79”,
KTÓRA ZDOBYŁA I ODKRYŁA DLA PERU I ŚWIATA NAJGŁĘBSZY NA ZIEMI
KANION RIO COLCA
ODKRYWCY KANIONU COLCA
JACEK BOGUCKI, ZBIGNIEW BZDAK, PIOTR CHMIELIŃSKI,
STEFAN DANIELSKI, KRZYSZTOF KRAŚNIEWSKI,
JERZY MAJCHERCZYK, ANDRZEJ PIETOWSKI – DIRECTOR