Otwarcie Tatrzańskiej Świątyni Lodowej już w piątek

archiwum Marek Hajkovsky

Największa atrakcja sezonu zimowego w Tatrach Wysokich, Tatrzańska Świątynia Lodowa, zostanie oficjalnie otwarta dla odwiedzających 8 grudnia, a to wydarzenie rozpocznie zimowy sezon turystyczny w Tatrach.

Specjalna ochładzana kopuła na Smokowieckim Siodełku (słow. Hrebienok) skrywa 190 ton lodu w 1440 blokach. O detale architektoniczne świątyni tworzonej w stylu Sagrada Familia Gaudi zadbał Adam Bakoš z grupą słowackich, czeskich i hiszpańskich rzeźbiarzy.
Tatrzańska Świątynia Lodowa bezsprzecznie należy do najważniejszych atrakcji sezonu zimowego w Tatrach Wysokich. W tym roku świątynia znów jest większa niż w poprzednim, a do jej budowy użyto rekordowe 190 ton lodu, czyli o 100 ton więcej niż rok temu.

Veronika Littvová, dyrektor wykonawcza Regionalnej Organizacji Turystycznej Tatry Wysokie, powiedziała: „Lodowe bloki przywoziliśmy z różnych miejsc w Europie – z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Czech oraz z Polski. Nowością będzie większa przestrzeń w bazylice z lodu, w której średnica kopuły wzrośnie z 18 do 25 m. Głównym budowniczym tego wyjątkowego dzieła zapierającego dech w piersiach jest rzeźbiarz Adam Bakoš, który objął tę funkcję już po raz trzeci, a po raz pierwszy sprawdził się w tej roli przed dwoma laty.”

Oryginalne mistrzowskie dzieło lodowe zostało uzupełnione pracami artystycznymi, których autorem jest Achilleas Sdoukos, szklarz i projektant pochodzenia grecko-słowackiego. Jego twórczość jest zorientowana na twórcze poszukiwania w magicznym materiale, którym jest szkło. Już po raz drugi stworzył do Tatrzańskiej Świątyni Lodowej wyjątkowe dzieła. Opracował osiem rozet techniką szkła stapianego z metalami szlachetnymi i pigmentami szklarskimi (fusing). Cztery z nich przedstawiają motywy sakralne i symbole Tatr, pozostałe cztery prezentują pory roku.
Fascynująca przestrzeń z niepowtarzalną atmosferą to wymarzone miejsce na ślub. W tym sezonie zostały już zarezerwowane cztery terminy. Wszyscy mają nadzieję, że w tym roku ilość odwiedzających ponownie wzrośnie, a wyjątkowe dzieło lodowe przyciągnie do Tatr Wysokich jeszcze więcej gości, którzy nie oprą się możliwości podziwiania zmrożonego piękna na Smokowieckim Siodełku.

Veronika Littvová dodała: „Tatrzańska Świątynia Lodowa będzie otwarta od 8 grudnia codziennie od 9.00 do 16.30, zaś w sezonie wysokim i świątecznym godziny otwarcia zostaną wydłużone. Wejście do niezwykłej bazyliki lodowej jest bezpłatne. Oprócz tego w sezonie wysokim przygotowujemy w świątyni coniedzielne koncerty i występy muzyczne o 15:30.”