Otwarcie sezonu zimowego w Południowym Tyrolu

fot. archiwum Suedtirol

W ostatni weekend listopada otwarta zostanie część ośrodków narciarskich w Południowym Tyrol, tydzień później pozostałe. Dwa alpejskie lodowce Sulden oraz Maso Corto już są czynne.  Atrakcje zaplanowano na cały sezon. Mają zadowolić nie tylko narciarzy i pozwolić w pełni doświadczyć uroków zimowego wypoczynku na północy Włoch.

Narciarze, smakosze i rodziny z dziećmi – Południowy Tyrol ma w swojej ofercie coś dla każdego. Na fanów sportów zimowych czeka 26 ośrodków narciarskich oraz łącznie 1160 km stoków narciarskich, 60 km przygotowanych zimowych szlaków pieszych, 50 km oznakowanych tras do wędrówek na rakietach śnieżnych oraz 80 km tras do uprawiania narciarstwa biegowego.

Pięć miesięcy bezpiecznej zimowej zabawy

Tegoroczny sezon zimowy zapowiada się wyjątkowo długi. W sobotę 27 listopada otwartą zostaną stoki w głównych ośrodkach narciarskich
w Południowym Tyrolu: 3 Zinnen Dolomity, Kronplatz, Obereggen i Carezza. Pozostałe resorty, w tym flagowe Alta Badia i Val Gardena, ruszą w pierwszy weekend grudnia. Jednak już teraz działają dwa alpejskie lodowce: Maso Corto w dolinie Schnalstal / Val Senales oraz Sulden/Solda w regionie Ortler Skiarena. Zatem czas odkurzyć narty, deski
i gogle narciarskie i zacząć szykować się na stok.

Wydarzenia i nowości w ośrodkach turystycznych na sezon 2021/2022

W tym roku ponownie zostaną otwarte jarmarki świąteczne – będzie ich aż 15 rozsianych po miastach i miasteczkach w Południowym Tyrolu m.in. w Bolzano, Merano, Brixen, Bruneck czy Vipiteno. Znów będzie można poczuć ten niezwykły, mroźny a zarazem ciepły, klimat świąt, spróbować regionalnych specjałów, kupić rękodzieła czy rozgrzać się grzanym winem. Będą działać od 26 listopada do 6 stycznia i będą dostępne wyłącznie dla osób posiadających tzw. green pass (sprawdzany na wejściu) i noszących maski.

Nową inwestycja w najbardziej popularnym wśród Polaków południowotyrolskim ośrodku Kronplatz jest dowodem na to, że jest to jeden z najnowocześniejszych resortów narciarskich w Europie. Odnowiona wersja gondoli „Olang 1+2”, dowożąca narciarzy z dolnych stacji na szczyt góry, porusza się z prędkością 6,5 m. na sekundę i w ciągu godziny będzie w stanie przewieźć aż 3900 osób. Jest to nie tylko najszybszy i najbardziej innowacyjny, ale także jeden z najwygodniejszych wyciągów, jednocześnie przyciągający uwagę swoim  futurystycznym wyglądem.

Z kolei narciarze odwiedzający ośrodek 3 Zinnen Dolomity będą mogli korzystać
z odnowionego połączenia „Helmjet Sexten”, czyli 10-osobowej gondoli która zastąpi kolejkę linową „Monte Elmo Sesto”, służącą ośrodkowi od 1981 roku. Od tamtego czasu wiele się zmieniło – nie tylko powstały nowe wyciągi, lecz także ponad dwukrotnie zwiększyła się ilość kilometrów tras. Obecnie narciarze mają dostęp do 115 km stoków. Wyjątkowość nowej infrastruktury potęguje fakt, że stacja na szczycie jest „niewidzialna” – widać jedynie bramy wejścia. Pozostałe elementy architektoniczne są niewidoczne dla oka i wtopione w górę, dając wrażenie, że wchodzi się do jaskini.

Odwiedzający Południowy Tyrol w okresie przedświątecznym będą mieli szansę obejrzeć długo wyczekiwane zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Obędą się one w Val Gardenie 17 i 18 grudnia 2021 na stoku Saslong, zaś kolejne zawody będą miały miejsce w następnych dniach w Alta Badia (19-20.12.21) na stoku Gran Risa. Ze względu na pandemię liczba widzów na mecie będzie ograniczona, jednak sam duch sportu z pewnością będzie udzielać się również poza ośrodkiem!

Alta Badia słynie z zamiłowania do dobrego smaku, dlatego w sercu południowotyrolskich Dolomitów przez cały sezon zimowy towarzyszyć narciarzom będą wyjątkowe wydarzenia kulinarne na stokach ośrodka – a to wszystko w ramach inicjatywy A taste for skiing. Zakłada ona, że każdy z ośmiu szefów kuchni wyróżnionych gwiazdkami Michelin we Włoszech zostanie przydzielony do jednej z górskich chat na stokach ośrodka, tworząc danie, który będzie oferowany narciarzom przez cały sezon zimowy. Jednym z wydarzeń jest „Wine Ski Safari”, będące całodniową degustacją najlepszych win Południowego Tyrolu wystawionych w chatach na stokach. Impreza odbędzie się 20 marca 2022 r., Bilety, obejmujące degustację wszystkich win, można nabyć w jednym z czterech uczestniczących w imprezie schronisk, w cenie 30 euro.

Muzycznych wrażeń można szukać w Seiser Alm, gdzie 16-20 marca 2022 odbędzie się 15. edycja wydarzenia „Swing on Snow”, kiedy to okoliczne Dolomity wypełnią nuty jazzowe, soulowe czy klasyczne w wykonaniu artystów z różnych krajów.

Szczegółowe informacje o wszystkich ośrodkach narciarskich w Południowym Tyrolu oraz daty otwarcia można znaleźć tutaj.