OSAT wspiera agentów ws. VAT

Agenci otrzymają od Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych wzór wniosku o indywidualną interpretację podatkową w sprawie faktur VAT od prowizji za sprzedaż wyjazdów poza kraje UE. O tym, ze faktury te wystawiane były z nieprawidłową stawką, informowała WaszaTurystyka.pl pod koniec ubiegłego roku.

Wiele zapytan od agentów turystycznych, mających wątpliwosci, co dalej robić z fakturami od prowizji za wyjazdy poza UE spotkały sie z reakcją OSAT. Od agentów, którzy chca stosować zerową stawkę w tych rozliczeniach, niektórzy touroperatorzy wymagają przedstawienia indywidualnej interpretacji podatkowej.

Stowarzyszenie przygotowało w tej sprawie komunikat, ktory publikujemy poniżej w całości:

“W odpowiedzi na oczekiwania naszych członków oraz brak jednoznacznych interpretacji przepisów zleciliśmy przygotowanie dla naszych członków wzoru wniosku o indywidualną interpretację podatkową w sprawie stawek VAT od faktur prowizyjnych dla wyjazdów poza Unię Europejską oraz rejonów takich jak Wyspy Kanaryjskie (formalnie należą do Hiszpanii, kraju UE, ale na podstawie Statutu Autonomii Kanaryjskiej, tworzą Kanaryjską Wspólnotę Autonomiczną, która posiada swój lokalny parlament, rząd i wymiar sprawiedliwości) i Madera (formalnie należy do Portugalii, kraju UE, ale stanowi Region Autonomiczny Madery). Wniosek zawiera też pytania o ewentualne odpowiednie wystawianie faktur korygujących.

Obecnie na rynku panuje duża dowolność interpretacji przepisów. Niektórzy organizatorzy narzucają określone stawki VAT, inni zostawili decyzję agentom. W wyniku tego dochodzi do sytuacji, gdzie ta sama usługa wykonywana w imieniu i na rzecz dwóch różnych touroperatorów fakturowana jest z różnymi stawkami VAT. Będzie to trudne do wyjaśnienia przez agenta w przypadku kontroli Urzędu Skarbowego.

Zarząd OSAT zgłosił się do kancelarii o pomoc prawną w tym zakresie. Radca prawny przeanalizował sprawę i przygotował odpowiedni wniosek o indywidualną interpretację, który nasi członkowie będą mogli wysłać do odpowiedniego organu podatkowego. Zdaniem eksperta to jedyny sposób na wyjaśnienie sprawy. Każdy wniosek rozpatrywany będzie indywidualnie i otrzyma interpretację, dzięki czemu nasi członkowie będą mieć odpowiednią wykładnię do stosowania bardzo zawiłych przepisów podatkowych.”

Przeczytaj wszystkie nasze artykuły na ten temat.ły na ten temat.