OSAT: Lidl nie może mieć imprez na wyłączność

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych ze spokojme przyjęło ogłoszenie przez Lidl Polska uruchomienie Lidl Podróże, ale obiecuje baczne przyglądanie się konkurencji.

Dzisiaj sieć Lidl Polska ogłosiła, ze od jutra uruchamia, jako agent turystyczny Lidl Podróże, sprzedaż wycieczek turystycznych (czytaj TUTAJ)

Marcin Chiliński, członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych, powiedział: „O planach sieci Lidl związanych z wejściem na polski rynek turystyczny głośno było już jakiś czas temu więc nie jest to dla nas niespodzianka.
Nie jest to pierwszy taki projekt w Polsce. Alma Travel mimo wielkich zapowiedzi nie stała się poważnym graczem.

W naszym odczuciu sprzedaż usługi turystycznej wymaga dużej wiedzy i nie do końca jesteśmy pewni czy tego profesjonalizmu wystarczy pracownikom sieci. Tym bardziej, że nasza praca nie polega tylko na sprzedaży samego produktu, ale jeszcze ogromnej części związanej z obsługą posprzedażną. Lidl w dodatku jednocześnie planuje sprzedawać i podróże po Polsce i choćby Seszele. Znajomość tak szerokiej oferty to bardzo duże wyzwanie dla pracowników nowej firmy i nie wydaje się być realnym do wykonania.

Realnie rzecz ujmując trudno ocenić czy pomysł Lidla będzie trafionym. Rynek sam oceni czy Lidl Podróże okaże się strzałem w 10 czy biznesowym niewypałem. Z racji tego, że nowa firma ma działać głównie w Internecie, to jasnym jest, że ma ochotę odebrać klientów sieciom takim jak wakacje.pl czy Travelplanet. Ich pozycja do tej pory była dość silna i ciekawym będzie to starcie gigantów turystyki z gigantem branży spożywczej.

Osoby odpowiedzialne za rozwój projektu wspominają o produktach na wyłączność, co w świetle regulacji dotyczących uczciwej konkurencji i regulacji rynku turystycznego nie wydaje się być realne. Zobaczymy jak sprawa będzie wyglądała w rzeczywistości.

Drugą ważną sprawą będzie bezwzględne przestrzeganie zasady jednej ceny w każdym kanale sprzedaży. Tutaj również OSAT będzie bacznie przyglądał się ofercie nowego agenta Lidl Podróże.”