Oferteo: wzrasta zainteresowania biurami podróży wśród Polaków

W ciągu ostatnich lat Polacy coraz częściej korzystają z usług biur podróży, aby zorganizować swoje wyjazdy zagraniczne. Według danych platformy Oferteo, w 2022 roku odnotowano aż 85 proc. wzrost zapytań o biura podróży w porównaniu z poprzednim rokiem. Dotychczas sezon wakacyjny cieszył się największym zainteresowaniem od kwietnia do września, jednak w tym roku sporym zaskoczeniem jest rekordowa liczba zapytań w styczniu.

W 2022 roku nastąpił wzrost zapytań o ponad 85 proc. dla kategorii biura podróży w porównaniu z 2021. W ostatnich latach najwyższa częstotliwość zapytań przypadała od kwietnia do września, a w tym roku rozpoczęła się już od stycznia.

„Przyczyny takiego wzrostu zainteresowania mogą być różnorodne. Po okresie ograniczeń związanych z pandemią Covid-19 wielu z nas pragnie odkrywać świat na nowo i cieszyć się swoją wolnością. Również rozwój technologii i łatwiejszy dostęp do informacji sprawiają, że możemy bardziej świadomie planować swoje podróże i porównywać oferty różnych pośredników wakacyjnych. Dodatkowo, w związku z dynamicznymi zmianami sytuacji epidemicznej częściej zwracamy się do profesjonalistów, aby uzyskać aktualne informacje i porady dotyczące zasad podróżowania i obostrzeń” – ocenia Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.

Według danych platformy Oferteo w 2022 roku największa aktywność zapytań o usługi biur podróży występowała od kwietnia do września, co jest zgodne z powszechną praktyką planowania urlopów. Wraz z nadejściem pierwszych cieplejszych dni wzrasta zainteresowanie profesjonalną pomocą w organizacji podróży.

Jednak analizując ostatnie sześć miesięcy, największe zainteresowanie można zaobserwować już na początku roku. Ilość zapytań w styczniu znacznie przewyższyła wiosenno-letnie miesiące, które historycznie cechują się tendencją wzrostową. Rabaty, korzystne ceny i dodatkowe bonusy mogą stanowić znaczący bodziec dla osób planujących swoje wakacje. Dodatkowo, niektóre biura podróży oferują elastyczne opcje rezerwacji, umożliwiając zmiany daty podróży bez dodatkowych opłat w przypadku nagłych sytuacji.