Oferta letnia tańsza niż rok temu

AG

 

Ceny na ośmiu głównych kierunkach były już po raz dwunasty niższe od poziomów zeszłorocznych, a różnica wyniosła 89 złotych (poprzednio 95 złotych). Dużo tańsze były Egipskie Wybrzeże i Synaj – o 242 i 241 złotych, a w mniejszym stopniu Turcja Egejska, Wyspy Kanaryjskie, i Bułgaria – o 80, 79 i 69 złotych. Tańsza była także Turecka Riwiera – o 56 złotych, a droższe pozostawały jedynie Tunezja oraz Kreta – o około 15 i 40 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowejobejmuje okres szczytu sezonu wakacji czyli 1 – 8 sierpnia oraz wyjazdy w okresie drugiego i trzeciego tygodnia czerwca, które są teraz wyjazdami last minute.
Analiza pokazuje, że w ostatnim tygodniu maja średnia cena imprez letnich w biurach podróży wzrosła o 8 złotych (poprzednio spadła o 21 złotych). Najbardziej spadły ceny Cypru – o 151 złotych, a wzrosły Wysp Jońskich, Tunezji i Majorki – o 50, 33 i 32 złote. W kategoriach hoteli najbardziej podrożały obiekty 5* – o 13 złotych.
Pomimo lekkiego wzrostu średnie ceny na ośmiu głównych kierunkach były już po raz dwunasty niższe od poziomów zeszłorocznych, a różnica wyniosła 89 złotych (poprzednio 95 złotych). Dużo tańsze były Egipskie Wybrzeże i Synaj – o 242 i 241 złotych, a w mniejszym stopniu Turcja Egejska, Wyspy Kanaryjskie, i Bułgaria – o 80, 79 i 69 złotych. Tańsza była także Turecka Riwiera – o 56 złotych, a droższe pozostawały jedynie Tunezja oraz Kreta – o około 15 i 40 złotych.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiedzuiał: „Ceny wakacji przestały spadać, a ceny lastów, mimo ostatnich wzrostów, nadal są atrakcyjne. Są one teraz o 215 złotych tańsze niż rok temu. Niższe ceny utrzymują się już od połowy kwietnia, a przeciętna różnica wynosiła ponad 150 złotych. Ceny wyjazdów czerwcowych są nadal bardzo niskie, ale lastów wakacyjnych może być jednak mniej z powodu redukcji programów przez niektóre biura.”

Średnia cen najatrakcyjniejszych last minute (wyjazdy w dniach 09.06 – 20.06.2014) wzrosła o 50 złotych (poprzednia zwyżka wyniosła 60 złotych). Najbardziej wzrosły ceny lastów do Turcji Egejskiej, Bułgarii i na Kretę – o 100 i po 65 złotych, niewiele mniej na Wyspy Kanaryjskie – o 60 złotych, a jedyny kierunek, na którym spadły to Turecka Riwiera – o 15 złotych.
Dużo niższe ceny wakacji dużo niż przed rokiem oferują obecnie Wezyr, Alfa Star oraz Itaka– odpowiednio o 271, 160 i 136 złotych, a także Exim Tours i Neckermann – o 100 i 60 złotych. Nieco tańsze są również Sun & Fun i Rainbow Tours/BeeFree – o 22 i 6 złotych. Inne biura są droższe niż w 2013 roku: TUI o 25, 7islands o 55, a Grecos – o 160 złotych. Bardzo niskie ceny w Wezyrze na Riwierę, Kretę i Rodos mają zapewne związek z słabym popytem – w ramach OTI Holding – ze strony turystów rosyjskich. W ujęciu bieżących porównań na oferowanych kierunkach i klasach hoteli, najkorzystniejszą ofertę posiadają Wezyr oraz Itaka, a zdecydowanie najdrożej sprzedają Neckermann i TUI.

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował: „Obserwowaną przez kilka miesięcy dodatnią różnicę cen imprez wakacyjnych wobec sezonu 2013 zastąpiła od dwunastu tygodni ujemna, która wynosi blisko 100 złotych. Podwyżki cen po majówce były niewystarczające i ceny wyraźnie odbiegają in minus od cen ubiegłorocznych. Biura mogą jednak mieć korzystniejsze oferty w niektórych hotelach na kierunkach tureckich i egipskich, a zatem niższe średnie ceny nie muszą jeszcze oznaczać, że realizowane tam marże na sprzedaży wycieczek w wysokim sezonie stają się dużo niższe od osiąganych w ubiegłym sezonie. Jednak jeżeli nie wzrosną one w najbliższym tygodniu (w pierwszym tygodniu czerwca 2013 roku ceny wzrosły o 60 złotych), będzie to już prowadzić do realnej możliwości osłabienia kondycji finansowej niektórych biur podróży.”

Bardzo niskie ceny kwietniowych zakupów majówki (Turecka Riwiera, Kreta, Zakyntos, Korfu, Wyspy Kanaryjskie i Tunezja), bardzo niskie ceny lastów w kolejnych tygodniach miesiąca oraz powolne spadki cen wysokiego sezonu, były symptomami dość istotnej nierównowagi na rynku wycieczek. Jej główną przyczyną są zbyt duże programy przygotowane na ten sezon przez organizatorów. Niedawno podjęli oni działania na rzecz konsolidacji niektórych lotów, bądź też rezygnacji z wylotów z mniej popularnych lotnisk. Można powiedzieć, że kroki te podjęte zostały niemal w ostatnim możliwym do tego momencie.
Niekorzystny układ końca roku szkolnego i mistrzostwa w Brazylii mogą oznaczać, że w tym sezonie przewaga podaży wycieczek prowadząca do tanich last minute będzie się w czerwcu jeszcze utrzymywać. Natomiast na ile uda się powrócić do równowagi na rynku poprzez niedawne cięcia programów u niektórych organizatorów – przekonamy się już niebawem.