Oferta last minute dużo tańsza niż przed rokiem

AG

Ceny na ośmiu głównych kierunkach były już po raz trzynasty niższe od poziomów sprzed roku, a różnica wyniosła tym razem 112 złotych (poprzednio 89 złotych). Dużo tańsze były Egipskie Wybrzeże i Synaj – o 262 i 255 złotych, a w mniejszym stopniu Wyspy Kanaryjskie, Turecka Riwiera i Turcja Egejska – o 110, 94 i 89 złotych. Tańsza była także Bułgaria i Tunezja – o 55 i 32 złote złotych, a średnią cenę zbliżoną do zeszłorocznej prezentowała Kreta.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej obejmuje szczyt wakacji czyli 1 – 8 sierpnia oraz wyjazdy w okresie trzeciego i czwartego tygodnia czerwca, które są teraz wyjazdami last minute.
Analiza pokazuje, że w pierwszym tygodniu czerwca średnia cena imprez letnich w biurach podróży wzrosła o 11 złotych (poprzednio wzrosła o 8 złotych). Najbardziej podrożały Turcja Egejska i Portugalia – o 145 i 81 złotych, a spadły ceny Wysp kanaryjskich i hiszpańskich wybrzeży – o 151 i 150 złotych. W kategoriach hoteli najbardziej podrożały ponownie obiekty 5* – o 48 złotych.
Pomimo lekkiego wzrostu średnie ceny na ośmiu głównych kierunkach były już po raz trzynasty niższe od poziomów sprzed roku, a różnica wyniosła tym razem 112 złotych (poprzednio 89 złotych). Dużo tańsze były Egipskie Wybrzeże i Synaj – o 262 i 255 złotych, a w mniejszym stopniu Wyspy Kanaryjskie, Turecka Riwiera i Turcja Egejska – o 110, 94 i 89 złotych. Tańsza była także Bułgaria i Tunezja – o 55 i 32 złote złotych, a średnią cenę zbliżoną do zeszłorocznej prezentowała Kreta.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiedział: „Ceny lastów, mimo ostatnich wzrostów, nadal są bardzo atrakcyjne. Są one średnio aż o 263 złote tańsze niż przed rokiem. Niższe ceny utrzymują się już od połowy kwietnia, a przeciętna różnica wynosiła ponad 150 złotych. Ceny wyjazdów czerwcowych są nadal niskie, ale w okresie wakacji lastów może być jednak mniej z powodu redukcji programów przeprowadzonej przez część touroperatorów.”

Średnia cen najatrakcyjniejszych last minute (wyjazdy w dniach 17.06 – 27.06.2014) wzrosła o 125 złotych, ale przed rokiem ich zwyżka wyniosła 173 złote (przed tygodniem o 50 złotych). Najbardziej podrożały lasty na Kanary i do Tunezji i Bułgarii i na Kretę – o 200 , 195 i 180 złotych, a najmniej do Turcji Egejskiej, na Synaj i na Egipskie Wybrzeże – o 25, 30 i 50 złotych.
Dużo niższe ceny wakacji niż przed rokiem oferują obecnie Wezyr, Alfa Star oraz Itaka – odpowiednio o 268, 134 i 130 złotych, a także Neckermann i Exim Tours – o 128 i 117 złotych. Tańsze są również Sun & Fun i Rainbow Tours/BeeFree – o 113 i 88 złotych. Droższe niż w 2013 roku są jedynie TUI i Grecos – o 93 i 150 złotych. Bardzo niskie ceny w Wezyrze na Riwierę, Kretę i Rodos mają zapewne związek z słabym popytem – w ramach OTI Holding – ze strony turystów rosyjskich. W ujęciu bieżących porównań na oferowanych kierunkach i klasach hoteli, najkorzystniejszą ofertę posiadają Wezyr oraz Rainbow Tours/BeeFree, a zdecydowanie najdrożej sprzedają Neckermann i TUI.

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował: „Obserwowaną przez kilka miesięcy dodatnią różnicę cen imprez wakacyjnych wobec sezonu 2013 zastąpiła od trzynastu tygodni ujemna, która wynosi już ponad 110 złotych. Podwyżki cen po majówce i na początku czerwca były za małe i są one teraz wyraźnie niższe od cen ubiegłorocznych. Niższe średnie ceny nie muszą jeszcze oznaczać, że realizowane marże na sprzedaży wycieczek w wysokim sezonie stają się mniejsze od osiąganych w ubiegłym sezonie, bowiem biura mogą mieć korzystniejsze oferty w hotelach na kierunkach tureckich i egipskich, a ponadto organizatorom zaczyna sprzyjać mocniejsza złotówka. Jednak przedłużająca się ponad miarę sytuacja niższych cen wakacji oraz tanich lastów, prowadzić może do osłabienia kondycji finansowej niektórych biur podróży.”

Bardzo niskie ceny majówki (Turecka Riwiera, Kreta, Zakyntos, Korfu, Wyspy Kanaryjskie i Tunezja) i bardzo niskie ceny lastów w kolejnych tygodniach miesiąca były symptomami dość istotnej nierównowagi na rynku wycieczek. Główną jej przyczyną są zbyt duże programy przygotowane na ten sezon przez organizatorów. Niedawno podjęli oni działania na rzecz konsolidacji niektórych lotów, bądź też rezygnacji z wylotów z mniej popularnych lotnisk. Można powiedzieć, że te kroki zostały podjęte niemal w ostatnim możliwym do tego momencie. Sytuacji nie sprzyja też układ końca roku szkolnego i Świąt Bożego Ciała, co może oznaczać, że w tym sezonie tanie last minute będą się w czerwcu jeszcze utrzymywać. Natomiast na ile uda się powrócić poprzez cięcia programów do równowagi na rynku wycieczek wakacyjnych – przekonamy się niebawem.