Od środy nowy zakaz lotów. Na liście już tylko 10 krajów

Już tylko krajów na liście zakazów lotów
Samolot na płycie lotniska/fot. materiały prasowe

Od jutra (środa) wchodzi w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, przedłożone przez ministra infrastruktury. Na liście 10 państw, do których samoloty z Polski nie mogą latać wciąż są m.in. Gruzja, Jordania i Czarnogóra. Do USA możemy latać tylko do lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork.

Według rozporządzenia, które przyjęła Rada Ministrów i które zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw, od 11 listopada 2020 r. wprowadzony zostanie zakaz lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium niektórych państw.

Wprowadza się zakaz wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium:

Zakaz obejmie lotniska położone na terytorium:

1) Bośni i Hercegowiny;
2) Czarnogóry;
3) Gruzji;
4) Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego;
5) Republiki Argentyńskiej;
6) Republiki Armenii;
7) Republiki Kostaryki;
8) Republiki Libańskiej;
9) Republiki Macedonii Północnej;
10) Stanów Zjednoczonych Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork.

Zakaz nie dotyczy państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz Ukrainy.

Jako że zakazu lotów nie stosuje się także do państw, które notyfikowały Polsce wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład samolotu będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie z negatywnym wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z Polski można latać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Zakaz nie dotyczy także lotów wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie – nie są więc zakazane loty czarterowe do Tunezji.

Rozporządzenie będzie obowiązywać w okresie od 11 do 24 listopada 2020 r.

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center