Od 22 marca kwarantanna dla Polaków w Szwajcarii. Trafimy na listę wysokiego ryzyka

szwajcaria-zermatt-matterhorn
fot. Kevin Schmid / Unspalsh

Od 22 marca każdy, kto przyjedzie do Szwajcarii z Polski, będzie musiał przedstawić negatywny wynik testu i poddać się obowiązkowej kwarantannie. Zaktualizowano listę krajów, które rząd Szwajcarii uznał za te o “wysokim ryzyku” epidemicznym.

Kwarantanna, negatywny wynik testu i wypełnienie specjalnego formularza wjazdowego – to czeka turystów, którzy wybiorą Szwajcarię, ulubiony i jedyny dostępny tej zimy kierunek dla polskich narciarzy. Nowa lista krajów wysokiego ryzyka epidemicznego będzie obowiązywała od 22 marca. Jak podał portal Narty.pl i jak potwierdzają oficjalne źródła, znajdzie się na niej Polska.

Z obowiązkowej, dziesięciodniowej kwarantanny, zwolnieni będą jedynie podróżni przybywający do Szwajcarii m.in: w podróży służbowej z ważnego powodu i których podróży nie można odłożyć; podróżujące z ważnych powodów zdrowotnych, których podróży nie można odłożyć; podróżujące tranzytem (pozostający na terytorium kraju mniej niż 24 godziny).

Zgodnie z wytycznymi, od 22 marca po przyjeździe do Szwajcarii m.in. z Polski natychmiast po przyjeździe trzeba będzie wrócić do domu lub udać się do miejsca zakwaterowania (np. hotelu lub kwatery wakacyjnej). Po drodze należy zachować minimalną odległość 1,5 metra od innych osób. Jeśli nie jest to możliwe, zalecane jest noszenie maski. Jeśli to możliwe, należy unikać korzystania z transportu publicznego.

Trzeba zgłosić swój przyjazd w ciągu dwóch dni do właściwych władz kantonalnych i pozostać na stałe w domu lub w innym odpowiednim miejscu przez 10 dni po wjeździe do Szwajcarii. Należy unikać kontaktu z innymi ludźmi i postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi kwarantanny.

W 2020 roku Polacy znaleźli się na 8. miejscu pod względem liczby wykupywanych noclegów w Szwajcarii. Spadek w porównaniu z 2019 rokiem wyniósł 45 proc. (mniejszy spadek zanotowało tylko pięć krajów).