Noworoczny rekord Guinessa w Dubaju

Emaar

Największy świetlno-muzyczny show wyświetlony na jednym budynku to rekord pobity przez konsorcjum Emaar. Spektakl „Light Up 2018” odbywał się w sylwestrową noc w centrum Dubaju.

Świetlno-muzyczny spektakl “Light Up 2018” w centrum Dubaju zgromadziło ponad milion gości z całego świata i dotarło do około 2,5 miliarda ludzi na całym świecie za pośrednictwem transmisji na żywo oraz emisji w mediach społecznościowych.

Dwa razy więcej światła

Pokaz laserowo- świetlny oraz muzyczna fontanna ustanowiły nowy rekord Guinessa  dla “największego świetlno-muzyczny show wyświetlonego na jednym budynku – architektonicznej ikonie Dubaju i zarazem  najwyższym budynku świata – Burdż Chalifa. 

Ostatni tego typu rekord bito w 2013 roku na budynku ICC w Hongkongu o powierzchni 46 641,52 m². Widowisko “Light Up 2018” na Burdż Chalifa wyświetlono na  imponującej powierzchni 109 252 metrów kwadratowych (to około 20 boisk piłkarskich) – ponad dwukrotnie większej niż  poprzednim razem.

Największą atrakcję wieczoru stanowił pokaz wielobarwnych promieni laserowych rozświetlających nocne niebo nad Downtown Dubai oraz widowisko na wielkich panelach ledowych zamontowanych na  Burdż Chalifa – dających w sumie ponad  1,1 miliona pikseli. Laserowo-ledowe show uzupełniono dodatkowo o świetlno-muzyczny pokaz fontann. 

Rok Zayeda w Dubaju

“Light Up 2018” to pięć miesięcy ciągłych przygotowań pracy międzynarodowego zespołu. To także nowatorskie, futurystyczne podejście do organizacji miejskich ceremonii sylwestrowych, na które stawia Dubaj i Zjednoczone Emiraty Arabskie – w formie przyjaznej dla środowiska, bezpiecznej i zarazem spektakularnej.

Punktem kulminacyjnym spektaklu był hołd złożony założycielowi Zjednoczonych Emiratów Arabskich, nieżyjącemu już szejkowi Zayed bin Sultan Al Nahyan. Rok 2018 obchodzony będzie jako “Rok Zayeda”, upamiętniający setną rocznicę urodzin szejka.

Mohamed Alabbar, prezes Emaar Properties, powiedział: “Zjednoczone Emiraty Arabskie świętują pozytywną energię i nadzieję. Naród i jego przywódcy inspirują świat poprzez przełomowe osiągnięcia, jednocześnie tworząc możliwości rozwoju dla ludzi i firm. Widowisko “Light Up 2018” jest naszym hołdem dla narodu, świętowaniem jego osiągnięć i umieszczeniem ZEA na globalnej mapie jako prawdziwe inspirujące centrum.

Light Up 2018 na żywo

Dla publiczności stworzono specjalne platformy widokowe, które ustawiono w Burdż Park, w miejscu wydarzenia, a także w centrum Dubaju. Ponadto wzniesiono po raz pierwszy specjalną przestrzeń widokową w South Ridge, z widokiem na Park Burdż, która pomieściła ponad 100 osób, zapewniając im bezpośredni widok na świetlne widowisko.

Pokaz emitowany był także na dużych ekranach w centrum Dubaju. Transmisje na żywo z wydarzenia odbywały na całym świecie, m in. na Twitterze i na stronie www.mydubainewyear.com.

Najjaśniejszy punkt świata

Zdobycie tytułu „Guiness World Record” z “Light Up 2018” wymagało instalacji świateł, elektrycznego osprzętu oraz akcesoriów o wadze przekraczającej 118,44 tony, ponad 28,7 km kabli – w tym 7,7 km kabli energetycznych i 21 km kabli sieciowych i sygnałowych.

Pokaz przekształcił Downtown Dubai w jedno z najjaśniejszych miejsc na świecie – o jasności  76,3 mln lumenów. Starannie choreografowane lasery certyfikowane jako całkowicie bezpieczne dla ludzkiego oka i energooszczędne żarówki LED zostały wyposażone w 25,3 km lin i wsparte przez 20 ton specjalnego sprzętu montażowego ze stali dostosowanej do wymogów sylwestrowego show.

Łącznie wykorzystano ponad 40 specjalnie zmodyfikowanych laserów zewnętrznych, a także 230 reflektorów ksenonowych o wysokiej mocy, 280 świateł ruchomych na zewnątrz. Były one wsparte najwyższą na świecie instalacją dla reflektorów i laserów, położoną na wysokości 828 metrów – tj. na wysokością samej Burdż Chalify. Na miejscu pracowało ponad 300 specjalistów, w tym 100 wspinaczy wysokościowych. Wspólnie przejechali oni ponad milion kilometrów.