Nowe rozporządzenie: trzy godziny na test po odprawie granicznej

Kolejka do punktu testów na Lotnisku Chopina w Warszawie
Kolejka do punktu testów na Lotnisku Chopina w Warszawie / fot. Janusz Kowalski

Dwa dni po ukazaniu się rozporządzenia wprowadzającego nowe zasady przekraczania granicy Polski przez osoby przybywające spoza krajów UE ukazała się nowelizacja. Zakłada ona, że test na obecność koronawirusa można wykonać w ciągu trzech godzin po przekroczeniu granicy.

Odkąd 15 grudnia wprowadzono nowe regulacje covidowe, na części polskich lotnisk pasażerowie tłoczą się przed punktami odpraw, czekając w kolejkach do wykonania testów. Wprowadzono bowiem obowiązek okazywania wyniku testu podczas odprawy granicznej.

Rozporządzenie: obowiązkowy test przed przekroczeniem granicy Polski dla podróżujących spoza strefy Schengen

Problemem są długie kolejki i panujący w nich ścisk, fakt, że część lotnisk nie ma punktów do testowania zlokalizowanych przed punktem kontroli paszportowej oraz obawy o to, jaką politykę zastosują przewoźnicy. Część pasażerów obawiała się o to, czy przy nowym brzmieniu regulacji linie lotnicze będą wpuszczały na pokład obywateli Polski nieposiadających wyniku testu. Jednak turyści wolą testować się w Polsce z obawy przed “utknięciem” na kwarantannie w miejscu pobytu.

Branża turystyczna od prawie tygodnia próbuje wynegocjować ze stroną rządową bardziej przyjazne dla podróżnych zasady. Początkowo uzgodniono, że dopuszczalne będzie wykonanie testów w dwie godziny po przejściu odprawy, jednak w przepisach wprowadzonych 15 grudnia taki zapis się nie znalazł. Dodany został 17 grudnia i mówi o trzech godzinach na wykonanie testu.

“Test, o którym mowa w ust. 1, może być wykonany na terenie lotniska w ciągu 3 godzin od momentu przekroczenia granicy. Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez podmiot wykonujący ten test do systemu teleinformatycznego, o którym mowa w § 2 ust. 4 pkt 1.” – czytamy w rozporządzeniu z 17 grudnia.

Dyskoteki otwarte w noc sylwestrową

Wyjaśniona została też wątpliwość, czy w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia będzie można organizować zabawy sylwestrowe m.in. w klubach tanecznych. W miejscach działających pod kodem PKD 93.29.A w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia bawić będzie mogło się jednocześnie do 100 osób.

„40. Zakazów, o których mowa w ust. 5 i 35c, nie stosuje się do działalności określonej w tych przepisach wykonywanej w dniach 31 grudnia 2021 r. i 1 stycznia 2022 r., pod warunkiem że w pomieszczeniu, w którym jest prowadzona tego rodzaju działalność, przebywa jednocześnie nie więcej niż 100 osób.” – czytamy.