Nowe przepisy wizowe w Wietnamie. Więcej swobody dla podróżnych

fot. Hưng Nguyễn Việt /unsplash

Od 15 sierpnia 2023 roku zaczęły obowiązywać nowe zasady dotyczące wiz w Wietnamie. Posiadacze e-wizy mogą teraz pozostawać w Wietnamie przez maksymalnie 90 kolejnych dni od daty pierwszego wjazdu, bez względu na rodzaj posiadanej wizy – jednorazowej lub wielokrotnej. Ta zmiana pozwala na bardziej elastyczne planowanie podróży, łącząc Wietnam z sąsiednimi krajami, takimi jak Kambodża czy Laos.

Do niedawna wiza elektroniczna do Wietnamu pozwalała na jednorazowy wjazd do kraju wyłącznie w celach turystycznych. E-wiza była wydawana na okres nie dłuższy niż 30 dni, co ograniczało planowanie dłuższych pobytów. Jednak od 15 sierpnia 2023 roku, w związku z wprowadzeniem nowych zasad wizowych, uległo to zmianie. Posiadacze e-wizy będą mogli przebywać w Wietnamie przez 90 kolejnych dni od daty pierwszego wjazdu, zarówno w przypadku wizy jednorazowej, jak i wielokrotnej.

O wizę elektroniczną mogą ubiegać się obywatele wszystkich państw, niezależnie od celu podróży (turystyka, odwiedziny rodziny, praca, biznes czy handel). Warto zaznaczyć, że podróżujący są teraz zobowiązani do samodzielnego wydrukowania e-wizy, celem okazania jej przy wchodzeniu na pokład i wysiadaniu z samolotu.

Wydłużony okres pobytu i uproszczone procedury wizowe

Osoby przebywające za granicą, które planują wjazd do Wietnamu, mogą składać wnioski o wizę elektroniczną bezpośrednio na oficjalnej stronie rządowej. Alternatywnie, mogą skorzystać z usług agencji lub organizacji zapraszającej, które również mogą pomóc w uzyskaniu wizy elektronicznej.

Jednym z głównych atutów nowej e-wizy jest fakt, że osoby ją posiadające nie muszą już czekać w długich kolejkach przy stanowiskach Visa on Arrival (VOA) na wietnamskich lotniskach, aby otrzymać pieczątkę wizową. Ponadto, posiadacze e-wizy mają możliwość wyboru spośród 42 międzynarodowych punktów kontrolnych, w tym lotnisk, portów lądowych i portów morskich, aby wjechać do Wietnamu.