Nowa Sól stawia na rozwój turystyki edukacyjnej dzięki Parkowi Fizyki

Nowa Sól to miasto w zachodniej Polsce, które staje się coraz bardziej popularne wśród turystów. Jednym z powodów wzrostu zainteresowania jest nowoczesny Park Fizyki, który przyciąga odwiedzających z różnych części kraju. Dzięki interaktywnym eksponatom i edukacyjnym programom, park zapewnia wciągającą naukę fizyki poprzez zabawę dla dzieci i dorosłych.

Fizyka należy do najmniej ulubionych i najtrudniejszych przedmiotów szkolnych – pokazało badanie przeprowadzone parę lat temu przez Centrum Nauki Kopernika w Warszawie. Niełatwo zrozumieć jej prawa. Nie pomagają czytanie reguł z podręcznika i oglądanie schematów na szkolnej tablicy. Teoria wydaje się nudna i odklejona od rzeczywistości.

Wszystko zmienia się, gdy można samemu przeprowadzić eksperymenty, na własne oczy zobaczyć, jak fizyka wpływa na ludzkie życie, nie tylko poznać, ale i zrozumieć, jakie reguły rządzą wszechświatem. Dotknąć, poczuć i usłyszeć. A gdy eksperymenty można przeprowadzać na świeżym powietrzu, w cieniu drzew Nadodrzańskiego Parku Rekreacyjnego, to jest już sposób na ekscytujące przedpołudnie i na naukę w najbardziej efektywny i wciągający sposób – poprzez zabawę.

Sześć stref doświadczeń

Park Fizyki Odran Centrum Matematyczno-Informatyczno-Przyrodnicze powstał w Nowej Soli w 2018 roku. Obejmuje powierzchnię 2 ha, którą podzielono na sześć działów tematycznych: mechanikę, akustykę, haptykę, hydrostatykę, olfaktologię i optykę. W strefie mechaniki odwiedzający mogą wejść na platformę równowagową i zobaczyć, jak przesuwa się środek ciężkości. Dużo radości sprawia gościom zabawa szalonymi piłkami. Unoszą oni i opuszczają kule, śmieją się i eksperymentują i właściwie nieco przy okazji poznają prawo zachowania energii, przekazania jej i zamiany energii potencjalnej na kinetyczną.

Już z daleka można rozpoznać, gdzie zaczyna się strefa akustyczna. To stąd dobiegają najgłośniejsze i czasem zaskakujące dźwięki. To tutaj można zagrać na litofonie i ksylofonie, dowiedzieć się, co się dzieje, gdy połączą się fale dźwiękowe o podobnych, ale nie jednakowych częstotliwościach. Natomiast w strefie poświęconej hydrostatyce samemu tworzy się wiry wodne i przeprowadza eksperyment z nurkiem Kartezjusza. Dział optyki zatrzymuje wielu gości na dłużej. To tu czekają na wszystkich: lustro walcowe o zmiennej krzywiźnie, zwierciadła dające efekt nieskończoności oraz kalejdoskop gigant. A to tylko przykłady atrakcji – w Parku Fizyki znajduje się prawie 50 urządzeń do przeprowadzania eksperymentów. Wszystkich można dotknąć, wprowadzić w ruch lub wspiąć się na nie, aby dosłownie doświadczyć praw fizyki na własnej skórze.

Warsztaty pełne wiedzy i emocji

Park Fizyki w Nowej Soli otwarty jest zarówno dla gości indywidualnych, jak i dla grup zorganizowanych. Wydawać by się mogło, że fizyka to tak skomplikowana dziedzina wiedzy, że zarezerwowana jest dla uczniów starszych klas i dorosłych. To nic bardziej mylnego. Park Fizyki zaprasza już przedszkolaki i uczniów w każdym wieku. Przyswajają oni wiedzę o różnym poziomie trudności, bawiąc się przy tym tak samo dobrze.

Oprócz swobodnej zabawy w parku, grupy zorganizowane mogą zapisać się także na lekcje fizyki i warsztaty tematyczne, między innymi z wykorzystaniem klocków lego. Na czas zajęć uczestnicy stają się inżynierami i pod okiem instruktorów składają własne łaziki i inne roboty. Ćwiczą umiejętność logicznego myślenia i zdolności manualne, a także rozwijają wyobraźnię. Przy wykorzystaniu stworzonych przez siebie robotów poznają takie pojęcia jak masa, siła czy prędkość. Warsztaty wprowadzają także do świata biologii. Dzięki konstrukcjom z klocków można dowiedzieć się, na czym polega proces zapylania roślin, a nawet poznać etapy rozwoju żaby – jak z kijanki staje się ona dorosłym osobnikiem.

W niektóre weekendy w Parku Fizyki organizowane są także dodatkowe atrakcje: plenery plastyczne, eksperymenty z animatorami czy muzykoterapia. Szczegółów warto szukać na stronie internetowej parku – Parkfizyki.pl – i na jego profilach w mediach społecznościowych. Miejsce otwarte jest od kwietnia do końca października, a na jego atrakcyjność wpływają także przestronny parking i wyjątkowo przystępne ceny biletów. Biletu ulgowy kosztuje jedynie 4 zł, a bilet dla osoby dorosłej 6 zł.

Moc atrakcji w Nadodrzańskim Parku Rekreacyjnym

Dużym atutem Parku Fizyki jest również jego położenie: na terenie Nadodrzańskiego Parku Rekreacyjnego, w otoczeniu przyrody, wśród drzew, pięć minut spacerem nad brzeg Odry. Odwiedziny w królestwie fizyki warto połączyć z wizytą w innych atrakcjach Nowej Soli, na przykład w Parku Krasnala z bajkowym placem zabaw, minizoo oraz parkiem wodnym (to dla młodszych) lub Parku Sportów Ekstremalnych z 360 m torem BMX Racing, skateparkiem i ścianką wspinaczkową (to dla nieco starszych). Niezapomnianą przygodą będzie także rejs statkiem Laguna oraz przyrodniczy spacer wschodnim brzegiem rzeki, podczas którego odkrywa się relikty koryta Starej Odry. Nowa Sól to miejsce, w którym można spędzić cały dzień, dzień pełen wrażeń, aktywności i nowej wiedzy, którą chce się czerpać garściami.

Park Fizyki w Nowej Soli stał się jedną z najciekawszych atrakcji w regionie. Przyciąga okolicznych mieszkańców i turystów z innych rejonów Polski, którzy pragną poznać uroki województwa lubuskiego. Park stanowi też wsparcie dla nauczycieli. Wizyta otwiera uczniów na naukę, tłumaczy skomplikowane reguły w przystępny sposób, łączy naukę z aktywnym spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. I pokazuje, że fizyka wcale nie jest nudna i nie musi być trudna. Wręcz przeciwnie, ma szansę stać się dla wielu osób najbardziej wciągających i po prostu ulubionym przedmiotem.

Materiał Partnera