Novaturas: mniej klientów w 2019, ale ostatni kwartał rentowny

Audronė Keinytė, prezes grupy Novaturas
Audronė Keinytė, prezes grupy Novaturas / fot. materiały prasowe

Novaturas obsłużył w 2019 mniej klientów i zanotował niższe zyski, ale zakończył rok wzrostem rentowności (w ostatnim kwartale). Firma z optymizmem patrzy na przyszłe wyniki finansowe. Skłaniają ją do tego dane dotyczące wczesnych rezerwacji na lato 2020 roku.

Zeszły rok upłynął w branży turystycznej krajów bałtyckich pod znakiem zaostrzonej konkurencji oraz zmian w preferencjach klientów, w reakcji na zmieniającą się charakterystykę pór roku. Czynniki te wpłynęły na działalność wszystkich organizatorów wycieczek, w tym Grupy Novaturas i miały odbicie w wynikach finansowych Grupy za dziewięć miesięcy 2019 roku – podaje biuro prasowe firmy.

Nowe wymagania i nowe kierunki

“Cieszę się, że wymagający rok 2019 skończyliśmy z zyskiem za ostatni kwartał. To świadczy o naszym wieloletnim doświadczeniu i znajomości branży turystycznej, a także o zdolności do szybkiego wprowadzania zmian” — powiedziała Audronė Keinytė, prezes Grupy Novaturas.

Jak dodała, wczasy zorganizowane pozostają najważniejszym produktem i najpopularniejszym wyborem turystów z krajów bałtyckich, ale nawyki klientów zmieniają się.

“Rosnąca liczba turystów wybiera wyjazdy krajoznawcze, egzotyczne kierunki czy choćby dodatkowe aktywności podczas stacjonarnych wakacji” —zauważa Keinytė.

Grupa Novaturas w zeszłym roku wprowadziła do letniej oferty egzotyczne kierunki, takie jak Bali czy Seszele. Zaczęła także wysyłać klientów na grecką wyspę Kefalonię, szmaragdową Słoweńską Riwiera czy na półwysep Istria w Chorwacji.

Wzrost rentowności Novaturas w ostatnim kwartale 2019

W IV kwartale 2019 r. obroty firmy wyniosły 40,3 mln euro (czyli o 3,6 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2018 r.). Liczba obsłużonych w tym czasie klientów, która wyniosła 56 tysięcy, była o 10,3 proc. niższa w porównaniu do ostatniego kwartału 2018 r. Mimo to firma wykazała się wzrostem rentowności w ostatnim kwartale 2019 r. Wynik EBITDA osiągnął 1,4 mln euro w porównaniu z 0,5 mln euro w analogicznym okresie 2018 r., a skonsolidowany zysk netto wyniósł 1,0 mln euro (w IV kwartale 2018 roku był on ujemny).

Roczne przychody Grupy Novaturas za 2019 r. wyniosły 179,9 mln euro i były nieznacznie (1,2 proc.) niższe niż w 2018 r. Roczna EBITDA za 2019 r. wyniosła 4,4 mln euro, czyli o 44,2% mniej w porównaniu z 2018 r. Skonsolidowany zysk netto w 2019 r. był o 57 proc. niższy niż w 2018 r. i osiągnął 2,3 mln euro. W ubiegłym roku koszty operacyjne firmy zostały zmniejszone o 3,5 proc. i osiągnęły poziom 18 milionów euro. 

W 2019 roku z usług Grupy Novaturas skorzystało 294 tys. osób, co oznacza spadek o 3,9 proc. w stosunku do 2018 r. Dotyczył on głównie rynków litewskiego i estońskiego. Na Łotwie odnotowano natomiast wzrost liczby klientów o 6 proc.

Czytaj również: Novaturas – słabsze pierwsze trzy kwartały 2019 roku

Chętniej na zwiedzanie autokarem

Grupa Novaturas obserwuje, że oprócz stacjonarnych wakacji na plaży, coraz więcej turystów wybiera także wycieczki krajoznawcze. Sprzedaż wycieczek samolotowych ze zwiedzaniem wzrosła o 31,7 proc., natomiast autobusowych – o 11,8 proc. Podróże objazdowe z transportem lotniczym oferowane są klientom ze wszystkich rynków bałtyckich i stają się popularne jako propozycja na weekend.

Jednak kluczowym produktem spółki, jeśli chodzi o przychody ze sprzedaży i zysk, pozostają wczasy zorganizowane. Inne produkty (zakup samych biletów lotniczych lub noclegów w hotelach) miały niewielki wpływ na wyniki.

Agenci turystyczni nadal najważniejsi

Grupa Novaturas niezmiennie zarządza zróżnicowanym systemem dystrybucji. Kluczowym kanałem pozostają biura podróży (72,7 proc. sprzedaży), natomiast bezpośrednia sprzedaż online odnotowała wzrost o 0,2 proc.

Największą popularnością wśród klientów z krajów bałtyckich wybierających się na letnie wakacje niezmiennie cieszy się Turcja. Inne popularne kierunki to Grecja, Bułgaria i Hiszpania. Zimą najczęściej wybierano Egipt, a następnie Wyspy Kanaryjskie. Coraz większą popularnością cieszą się także wyjazdy narciarskie, a także egzotyczne kierunki turystyczne.