Nocowanie.pl w nowym biurze razem z lubelską redakcją WP

Konferencja Nocowanie.pl
Kamil Ruciński, p rezes Nocowanie.pl, Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski i Krzysztof Żuk prezydent Miasta Lublin na konferencji prasowej / fot. materiały prasowe

Należący do Wirtualnej Polski serwis Nocowanie.pl. świętuje w 2020 roku 15 lat obecności na polskim rynku. Okazją do podsumowania działalności była konferencja prasowa z udziałem prezesa WP Jacka Świderskiego. Zorganizowano ją również z powodu otwarcia nowego biura Nocowanie.pl, które połączono z redakcją „Wirtualnej” w Lublinie.

Pierwsze biuro Nocowanie.pl, firmy założonej 15 lat temu rzez Kamila Rucińskiego, znajdowało się w budynku zajmowanym obecnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zostało otwarte w 2006 roku i zajmowało 10 metrów kwadratowych. W roku 2020 tych metrów jest 1400, a oprócz Nocowanie.pl na tej przestrzeni mieści się też lubelska redakcja Wirtualnej Polski.

„W nowoczesnym biurowcu przy ulicy Nałęczowskiej połączyliśmy nasze trzy biura rozsiane do tej pory w różnych miejscach w Lublinie. Oprócz ponad 100-osobowego zespołu Nocowanie.pl na powierzchni tej pracować będzie kilkanaście osób z redakcji Wirtualnej Polski” – mówił prezes Nocowanie.pl Kamil Ruciński podczas konferencji.

Uroczyste otwarcie biura odbyło się 6 października 2020 roku, m.in. prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka oraz zarząd Grupy Wirtualnej Polski, a także przedstawicieli lubelskiej prasy.

Od projektu w akademiku do 50 mln odsłon

W 2020 roku mija 15 lat od debiutu Nocowanie.pl w polskim internecie. W tym czasie lokalny serwis rozwinął się do ogólnopolskiej rangi i stał się jednym z najważniejszych graczy na rynku. Firma, która powstała właściwie w studenckim akademiku, teraz przeniosła się do  biurowca przy ulicy Nałęczowskiej w Lublinie. Nowe biuro portalu właśnie zostało uroczyście otwarte.

Początki portalu sięgają 2003 roku, kiedy Kamil Ruciński, wówczas student Politechniki Lubelskiej, przygotowywał swoją pracę dyplomową. Stworzył wtedy internetowy serwis swojego rodzinnego miasta Kazimierza Dolnego. Na jego łamach prezentował aktualne informacje oraz oferty noclegowe. Pomysł okazał się trafiony, a już dwa lata później pojawiło się Nocowanie.pl, będące kontynuacją pierwszego projektu, ale na ogólnopolską skalę.

Rodzinny biznes zainteresował internetowego giganta

„Całą pracę wykonywałem wtedy sam, z redakcyjną pomocą żony. Pierwsze skrypty strony pisałem samodzielnie, w międzyczasie rysowałem projekt graficzny, robiłem zdjęcia i składałem newsy i oferty reklamowe dla potencjalnych klientów” – wspomina Kamil Ruciński.

Po kilku latach Rucińscy, którzy do tej pory pracowali w warszawskich korporacjach, postanowili poświęcić się wyłącznie portalowi. Złożyli wypowiedzenia, wrócili do Lublina i na poważnie zajęli się rozwojem Nocowanie.pl. Zatrudnili współpracowników, którzy im w tym pomogli: zajmowali zbieraniem i weryfikowaniem ofert, sprzedażą reklam czy tworzeniem tekstów. Przez te 15 lat kilka razy odświeżano też szatę graficzną, dopasowując ją do aktualnych trendów i możliwości technicznych.

„Dzięki wprowadzanym zamianom możemy się pochwalić ponad 3 milionami turystów miesięcznie, około 60 tysiącami zapytań o nocleg dziennie oraz ponad 50 milionami odsłon serwisu miesięcznie” – mówi Kamil Ruciński.

Dziś w firmie pracuje kilkudziesięcioosobowy zespół w lubelskiej centrali oraz terenowi przedstawiciele portalu. Istotnym momentem w historii Nocowanie.pl był zakup większościowego pakietu przez Grupę Wirtualna Polska, co miało miejsce w 2016 roku.

„Wspólnie z Wirtualną Polską przez ostatnie cztery lata podwoiliśmy zatrudnienie i ponad trzykrotnie zwiększyliśmy przychody” – dodaje Kamil Ruciński.

Obecność w Grupie WP pozwoliła również na zakup serwisu eholiday.pl. Dokładnie 5 października 2020 roku eholiday.pl i Nocowanie.pl połączyły siły pod szyldem portalu z Lublina.